Czy warto zakupić ładowalny aparat słuchowy?

Ładowalny Aparat słuchowyWielu pacjentów po dobraniu aparatu słuchowego dopasowanego pod względem niedosłuchu, oczekiwań i preferencji staje przed jeszcze jednym wyborem – aparat ładowalny czy na baterie?
Wiele aparatów słuchowych w tym samym segmencie poziomu technologicznego może być zasilanych bateriami lub wbudowanym akumulatorem. Poniżej postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z wyborem odpowiedniego źródła zasilania.

Jak wygląda funkcjonalność aparatów ładowalnych?
Poniższe dane przedstawię na podstawie technologicznie najnowszego aparatu słuchowego Bernafon Alpha.
Koniecznym dodatkowym wyposażeniem jest ładowarka zasilana z gniazdka lub innego źródła prądu takiego jak „power bank”. Ładowarka jest bardzo wygodna w obsłudze. Po zdjęciu aparatów z ucha bez wyłączania odkładamy je w odpowiednie miejsce w ładowarce. Ładowanie jest indukcyjne więc nie ma konieczności podłączania aparatów słuchowych za pomocą jakichkolwiek przewodów. Generalnie obsługa ładowarki jest prostsza niż wymiana baterii.

Czas pełnego ładowania od pełnego rozładowania wynosi tylko 3 godziny. Czas użytkowania aparatu w pełni naładowanego to co najmniej 20 godzin, w tym wliczono 3 godziny bezprzewodowej rozmowy przez telefon lub słuchania muzyki. Wartości te są wartościami uśrednionymi dla przypadku niedosłuchu o znacznym stopniu. W aparacie zastosowano akumulator litowo-jonowy, który można doładowywać w ciągu dnia wielokrotnie bez negatywnego skutku dla jego żywotności. Akumulator w połowie naładuje się już po godzinie ładowania.

O ile droższy jest aparat słuchowy ładowalny?
Aparaty w wersji z akumulatorem są droższe średnio o 500 zł. Za tą kwotę moglibyśmy kupić baterie na około 5 lat użytkowania bateryjnego aparatu słuchowego i właśnie tyle wynosi średni okres jego użytkowania.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że akumulator z upływem czasu tak jak we wszystkich innych urządzeniach ma coraz mniejszą pojemność. Przy Bernafon Alpha producent podaje, że po 3,5 roku jego sprawność spadnie do 80%, tak więc w zależności od sposobu użytkowania po tym czasie może pojawić się efekt braku zasilania przy całodziennym aktywnym użytkowaniu aparatu słuchowego. W Bernafon Alpha wyjątkowo akumulator jest wymienny i całą operację serwisową może przeprowadzić Protetyk Słuchu na miejscu w gabinecie (nie ma potrzeby wysyłania aparatu słuchowego do serwisu). Koszt wymiany akumulatora w tym modelu wynosi około 140 zł. W wielu innych rozwiązaniach  akumulatory  wbudowane są na stałe. Wymiana akumulatora odbywa się w specjalistycznym serwisie i traktowana jako kompleksowa naprawa aparatu słuchowego, co wiąże się z kosztem około kilkuset złotych.

Podsumowując:
Obsługa aparatów ładowalnych jest prostsza. Bardziej ekologiczna gdyż nie generujemy zużytych baterii. W dłuższym okresie użytkowania aparatów ładowalnych całkowity koszt nie będzie znacznie odbiegał w stosunku do aparatów zasilanych bateriami.

W porównaniu do starszej generacji ładowalnych aparatów słuchowych gdzie stosowano akumulatory srebrno-cynkowych, dla których liczba cykli ładowania była ograniczona, nowoczesne akumulatory litowo-jonowe zapewniają odpowiednią pracę aparatów słuchowych przez dłuższy czas. Wybierając aparat ładowalny dobrym rozwiązaniem będą te wyposażone w system ładowania najnowszej generacji. Warto zwrócić uwagę na dostępność i cenę wymiany akumulatora w danym aparacie słuchowym szczególnie po upływie okresu gwarancyjnego.