Aparaty słuchowe Warszawa

Podczas doboru aparatu słuchowego poznasz modele, które będą odpowiednie dla Twojego niedosłuchu. Nasz specjalista przedstawi zalety poszczególnych rozwiązań i pomoże Ci wybrać najlepsze. Pokaże Ci nowoczesny design i klasyczne obudowy. Zadziwi Cię radosnymi kolorami aparatów słuchowych, lub całkowitą dyskrecją. Wybór należy do Ciebie.

Typy i rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty Słuchowe Zauszne są to aparaty noszone za uchem, połączone za pomocą rożka i dźwiękowodu z wkładką uszną wykonaną indywidualnie na kształt ucha. Wyróżnia je łatwość obsługi i konserwacji, solidność, bardzo często wodoodporność, dłuższa żywotność baterii. Zauszne aparaty słuchowe mogą być stosowane przy wszystkich rodzajach niedosłuchów. Dla małych i średnich ubytków słuchu mogą być znacznie mniejsze, wyposażone w cieńszy dźwiękowód, co powoduje , że są mniej widoczne.
Najważniejszą cechą jest przetwornik (słuchawka) umieszczona w kanale słuchowym. Dzięki temu aparat za uchem może być wielkości ziarnka fasoli. Ze słuchawką połączony jest za pomocą cienkiego przewodu elektrycznego. Zalety tego typu rozwiązań to dyskrecja, mniejsze zniekształcenia sygnału z uwagi na bliską odległość słuchawki od błony bębenkowej, możliwość zastosowania przetworników o różnej mocy.
Najmniejsze aparaty wewnątrzuszne IIC są całkowicie niewidoczne, schowane głęboko w przewodzie słuchowym, oddalone od błony bębenkowej zaledwie o 2mm.
Warunkiem wykonania niewidocznych aparatów jest odpowiednia budowa przewodu słuchowego. Wielkość pozostałych rozwiązań wewnątrzusznych jest uzależniona od rozmiaru baterii (10 lub 312) i wyposażenia aparatu słuchowego np. bezprzewodowa łączność z zewnętrznymi akcesoriami, przycisk zmiany programów, potencjometr głośności, mikrofony kierunkowe, czy cewka indukcyjna.

Technologia w aparatach słuchowych

Nowoczesne aparaty słuchowe to zminiaturyzowane komputery z procesorami o ogromnych możliwościach obliczeniowych przede wszystkim w celu wyodrębnienia i odseparowania mowy od hałasu. Drugim istotnym elementem jest dopasowanie zakresu dynamiki otoczenia do zawężonej dynamiki słyszenia występującej przy większości niedosłuchów. Dzisiejsze aparaty słuchowe doskonale mogą radzić sobie zarówno w sytuacji rozmowy w cichym pomieszczeniu, jaki i w restauracji, samochodzie, czy kościele. Rozpoznają sytuacje akustyczne, np. z chwilą wejścia użytkownika do głośnego centrum handlowego natychmiast ulegną zmianie dziesiątki parametrów wzmocnienia i działania poszczególnych systemów.

Wysoka jakość dźwięku

Niektóre aparaty słuchowe nie boją się nawet koncertu w filharmonii. Specjalnie dedykowany program muzyczny zapewni niezakłóconą czystość odbioru dźwięku.

Od pewnego czasu szczycimy się możliwością zaproponowania naszym pacjentom łączności bezprzewodowej aparatu słuchowego z zewnętrznymi akcesoriami. Dźwięk z telewizora, telefonu stacjonarnego i komórkowego, wieży audio, MP3, komputera może być słyszany bezpośrednio w aparatach słuchowych bez zakłóceń, sterowany niezależnie specjalnym pilotem, lub aplikacją zainstalowaną w Smartfonie.

Najważniejsze systemy w aparatach słuchowych

Aparaty słuchowe nieprzerwanie analizują sygnał w poszukiwaniu widma mowy. Potrafią je uwypuklić i dodatkowo wzmocnić, pozwalając na zrozumienie mowy w szczególnie dużych skupiskach rozmawiających ludzi.
Jest to współpraca ze sobą dwóch aparatów słuchowych, w zakresie regulacji wzmocnienia i zmiany programów przez użytkownika (regulując jeden aparat, drugi dokona zmian automatycznie). Bardziej zaawansowane aparaty dokonują zmian parametrów wzmocnienia w tym samym czasie, ponadto wspólnie wykorzystują technologię kierunkową.
Pozwalają na lokalizację źródła mowy i wzmocnienie z tego właśnie kierunku. Najczęściej rozmówca znajduje się z przodu. W tym przypadku tło, hałas z tyłu nie będzie wzmocnione. Najbardziej zaawansowane wielokanałowe systemy adaptacyjne zlokalizują rozmówcę z tyłu (Np. podczas jazdy samochodem)
Przyczyniły się niewątpliwie do ogromnego postępu w technologii aparatów słuchowych. Dzięki nim pojawiła się możliwość „otwartego dopasowania”, czyli stosowania wkładek, które nie zatykają ucha, co przekłada się komfort użytkowania i możliwości protezowania niedosłuchów wysokoczęstotliwościowych. Nowoczesne aparaty słuchowe nie piszczą i pozwalają na odpowiednio duże wzmocnienie. Najbardziej zaawansowane nie mylą się nawet podczas gdy użytkownik słucha muzyki klasycznej.
Tak jak przy mikrofonach kierunkowych ma na celu wyodrębnienie mowy od hałasu. System działa niezależnie w różnych pasmach częstotliwości. Im większa rozdzielczość, tym większa skuteczność tłumienia hałasu. Najlepsze, szybkie systemy są w stanie wyciszyć hałas pomiędzy poszczególnymi głoskami mowy.
Ma zastosowanie przy niedosłuchu wysokoczęstotliwościowym wtedy, gdy ze względu na martwe obszary w strukturze komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym wzmocnienie w tym paśmie częstotliwości jest bezzasadne. Wtedy sygnał o tych częstotliwościach jest skompresowany i przeniesiony do częstotliwości niższych, tam gdzie pacjent jest w stanie usłyszeć.
Dzięki temu użytkownicy mogą usłyszeć dźwięki dotąd niesłyszane, np. śpiew ptaków.

Tekst stanowi materiał informacyjny