Terapia szumów usznych

Szumy uszne to nieprzyjemne doznania dźwiękowe, najczęściej słyszane wyłącznie przez osobę, która ich doświadcza. Mogą one występować stale lub z przerwami oraz towarzyszyć różnym procesom chorobowym. Jest to uciążliwa przypadłość, która może w znaczący sposób wpływać na jakość życia. Szacuje się, że około 25% populacji krajów rozwiniętych doświadczyło szumów usznych przynajmniej raz w życiu. Niestety, obecnie nie istnieje lekarstwo, które może poradzić sobie z szumami. Istnieją jednak efektywne metody podnoszące komfort i zapewniające ulgę choremu.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to przykre wrażenia dźwiękowe, które odbierane są w obu lub w jednym uchu. Opisywane są często jak piszczenie, brzęczenie lub dzwonienie w uszach.
Wyróżniamy:

  • Szumy uszne obiektywne – określane są one także rzekomymi lub przedmiotowymi. Słyszy je zarówno chory, jak i osoba badająca podczas osłuchiwania stetoskopem. Najczęściej ustępują po wyleczeniu przyczyny.
  • Szumy uszne subiektywne – są one spotykane znacznie częściej, nazywane także podmiotowymi lub prawdziwymi. Słyszy je tylko chory. Ich przebieg jest ostry, mogą pojawiać się nagle.
  • Szumy uszne przewlekłe – utrzymują się one dłużej niż rok.

Szumy uszne – przyczyny

Pomimo niezwykle rozwiniętej medycyny, a także intensywnych badań zajmujących się szumami usznymi, nie zdefiniowano jeszcze dokładnych przyczyn ich występowania. Określa się jednak, że mogą być to:

  • przebywanie w nadmiernym hałasie,
  • stres,
  • działanie czynników chemicznych,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie,
  • nadczynność tarczycy.

Habituacja, czyli przeniesienie szumów usznych na dalszy plan

Habituacja jest procesem, który występuje u każdego z nas. Charakteryzuje się ona tym, że w pewnym momencie całkowicie przestajemy odbierać dźwięki z otoczenia, np. nie słyszymy przejeżdżających obok naszego domu samochodów. Są one słyszalne tylko wtedy, gdy sobie o nich przypomnimy. Reakcja ta została wykorzystana w leczeniu szumów usznych. Polega na regularnym słuchaniu specjalnego nagrania z szumem szerokopasmowym, co stopniowo pozwala zapomnieć o szumach w uszach.

Aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe sprawdzają się przede wszystkim u pacjentów z dużym niedosłuchem. Łagodzą szumy uszne oraz poprawiają zdolność słyszenia. Wzmacniają one bowiem słyszane z zewnątrz dźwięki, przez co szumy słyszalne są bardzo cicho lub całkowicie zanikają.

Aparaty z generatorem szumu

Generatory szumu przeznaczone są dla wszystkich osób, które nie zostały dotknięte ubytkiem słuchu. Wyglądają one prawie tak samo jak aparaty słuchowe, jednak nie wzmacniają dźwięków z otoczenia. Wytwarzają one natomiast tzw. szum biały, czyli ciche dźwięki, nie zagłuszające innych sygnałów. Szum biały uczy podkorowe ośrodki słuchu nieświadomego odbierania szumów usznych. Aparaty nosi się przez co najmniej osiem godzin dziennie, a efekty kuracji możemy zauważyć już po kilku tygodniach. Leczenie trwa zazwyczaj od 18 do 24 miesięcy, w zależności od indywidualnych wymagań pacjenta.

Urządzenia łączone – aparaty słuchowe z generatorami szumu

Jak możemy zauważyć, aparaty słuchowe wzmacniają jedynie rzeczywiste dźwięki z otoczenia. Może być to zatem mało przydatne w terapii szumów usznych. Warto wówczas wziąć pod uwagę urządzenia łączone, czyli aparaty słuchowe z generatorami szumu. Generator pozwala bowiem wyeliminować dźwięki odwracające uwagę chorego od szumów usznych. Doskonałym przykładem takich urządzeń są aparaty słuchowe Simens, które posiadają szereg różnych programów słuchowych.

Jakie zalety niesie korzystanie z generatorów szumów?

  • Generatory szumu przystosowane są do wytwarzania czterech rodzajów szumów: białego, różowego, mowopodobnego, wysokoczęstotliwościowego
  • Istnieje możliwość indywidualnego dostrojenia programu szumu nawet w dwudziestu kanałach częstotliwości.
  • Tryb pracy generatora szumu jest niezależny od trybu pracy aparatu słuchowego.
  • Urządzenie posiada trzy tryby pracy: tylko funkcję generatora szumu, tylko funkcję sygnału mikrofonu lub tryb łączony obu ustawień.

Szumy uszne są dokuczliwe. Powodują obniżenie się jakości życia i mają wpływ na kondycję psychiczną. Nowoczesne aparaty z generatorami szumów połączone często z psychoterapią mogą przynieść ulgę choremu.