Viron miniRITE T R – pierwszy ładowalny aparat słuchowy firmy Bernafon – jak to działa w praktyce?

W ciągu ostatnich lat ładowanie urządzeń elektronicznych stało się powszechne. Każdy z nas używa codziennie ładowarek do smartfonów, tabletów, komputerów. Czynność ładowania stała się tak oczywista, że w życiu codziennym nie zwracamy już na to uwagi.  Coraz lepsza technologia zaowocowała tym że akumulatory stają się coraz mniejsze i wydajniejsze. Dzięki temu w ostatnim czasie ogniwa ładowalne pojawiły się w aparatach słuchowych.

Viron miniRITE T R

Spośród wielu modeli najnowszej generacji szwajcarskich aparatów Viron pacjenci mogą wybrać wersje ładowalne oznaczone symbolem T R. Wyposażone są w akumulator
litowo-jonowy, który zasila aparat przez cały dzień użytkowania łącznie z wykorzystaniem aparatów do bezprzewodowych rozmów telefonicznych, słuchania muzyki, lub  bezprzewodowego połączenia z telewizorem. Ładowanie odbywa się w bezstykowej technologii indukcyjnej. Akumulator litowo-jonowy osiąga 100 % naładowania w ciągu zaledwie 3 godzin, co więcej już po 30 minutach ładowania zapewni około 4 godzin pracy.

Viron miniRITE T R wyposażony jest w diodę LED, która w momencie ładowania świeci kolorem czerwonym, natomiast zielony kolor poinformuje użytkownika  o aparatach w pełni naładowanych gotowych do założenia. Cały system skonstruowany jest tak, aby aparaty słuchowe mogły być umieszczone w ładowarce całą noc. Po osiągnięciu pełnego naładowania proces zostaje automatycznie przerwany przez co akumulatory pozostają dłużej w dobrej kondycji.

Sama ładowarka jest niewielkich rozmiarów, umieszczenie w niej aparatów jest bardzo proste i polega na odłożeniu aparatów w wyznaczone miejsce.  Aparat słuchowy nie posiada dodatkowego włącznika/wyłącznika, proces następuje automatycznie przez co same używanie aparatów jest łatwiejsze dla osób mniej sprawnych manualnie.

Ładowarka posiada klasyczną wtyczkę, ponadto jest też wyposażona w gniazdo USB przez co może pobierać zasilanie z dowolnego urządzenia dysponującego mocą minimum 500 mA – np komputer, power bank, ładowarka samochodowa.

Producent podaje, że akumulator wystarczy na około 5 lat. Bardzo istotnym jest, że zużyty akumulator może być wymieniony w gabinecie przez audioprotetyka, przez to opisane rozwiązanie staje się bardzo praktyczne i bezpieczne z punktu widzenia użytkownika. Fakt zastosowania akumulatora w Viron miniRITE T R nie wpływa na możliwość długoletniego użytkowania aparatu słuchowego i nie zakończy się z powodu zużycia akumulatora po upływie gwarancji, która w przypadku tego aparatu wynosi 3 lata.

Podsumowując aparaty ładowalne to ciekawa propozycja dla pacjentów którzy nie chcą już martwić się o zapas baterii, włączają się ochronę środowiska, stawiają na łatwość i prostotę obsługi.

Wybierając aparat słuchowy z wbudowanym akumulatorem warto dowiedzieć się czy w przyszłości będzie możliwość jego wymiany.

Tekst stanowi materiał informacyjny