Dobór aparatu słuchowego

Medycyna korzysta z nowatorskich rozwiązań technologicznych, które wspierają i rozwiązują wiele problemów natury medycznej. Zastosowanie nowoczesnych aparatów słuchowych poprawiających jakość życia oraz komfort komunikacji z otoczeniem to realne wsparcie dla osób niedosłyszących. Nowoczesny aparat słuchowy jest narzędziem rehabilitacyjno-wspomagającym ułatwiającym pacjentowi codzienne życie i zajęcia. Aparat słuchowy to odpowiedź na oczekiwania osoby niedosłyszącej i możliwość łatwiejszego odnajdowania się w świecie dźwięków i mowy.

Wymagania i oczekiwania, czyli jak dobrać odpowiedni aparat słuchowy?

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego to złożone działania, które mają za zadanie poznać wymagania i oczekiwania pacjenta pod kątem odzyskania pełnej sprawności słuchowej. Proces ten zaczyna się od badania słuchu i określenia stopnia upośledzenia tej funkcji. Badanie to zaczyna się od kompleksowego wywiadu, który musi w pełni określić charakterystykę i preferencje pacjenta. Wybór aparatu słuchowego jest indywidualny i dopasowany do stylu życia oraz wymagań osoby niedosłyszącej. Inny aparat będzie odpowiedni dla osoby aktywnej fizycznie, inny dla osoby w podeszłym wieku, a zupełnie innych funkcji będzie oczekiwać dziecko lub osoba młoda.

Dobór aparatu słuchowego – zadanie dla protetyka

Protetyk słuchu to specjalista, który pomoże w doborze aparatu słuchowego. Specjalista pomoże wybrać rodzaj aparatu słuchowego i jego wielkość. Dopasuje go do wielkości małżowiny usznej, za którą aparat jest schowany i umocowany (w przypadku aparatów zausznych). Zadaniem protetyka słuchu jest także przedstawienie możliwe korzystnych rozwiązań zastosowanych w różnych modelach. Doświadczenie protetyka pozwoli na wybór takiego aparatu słuchowego, który w maksymalny sposób pozwoli cieszyć się z ponownego rozumienia i rozróżniania dźwięków. Aby aparat słuchowy w pełni mógł zaspokoić wymagania pacjenta powinien zbierać dźwięki z otoczenia, redukować zakłócenia oraz wzmacniać słyszalne słowa lub muzykę. Protetyk proponuje i wskazuje różnice pomiędzy różnymi typami aparatów słuchowych i dobiera najlepszy do wymagań pacjenta.

Konfiguracja aparatu słuchowego

Zakup konkretnego modelu to jeszcze nie wszystko. Następnym ważnym krokiem jest jego skonfigurowanie i ustawienie w taki sposób, by w maksymalnym stopniu urządzenie spełniało oczekiwania pacjenta. Testy akustyczne są wykonywane przez protetyka, aby pacjent mógł w różnych natężeniach dźwiękowych określić stopień słyszalności i zrozumienia mowy. Istotnym elementem tego etapu jest rozróżnienie natężenia tonów i szumów. Programowanie aparatu słuchowego wykonuje się przez wiele tygodni, aby pacjent mógł sam określić słyszalność i wyrazistość mowy. Proces ten jest bardzo istotny dla specjalisty, który w tym czasie kontroluje i koryguje działanie aparatu słuchowego. Po wnikliwym badaniu i dostrojeniu parametrów aparatu pacjent może cieszyć się w miarę naturalnym brzmieniem mowy i dźwięków pochodzących z otoczenia. Dlatego wybór i zakup aparatu powinien zostać dokonany w profesjonalnym gabinecie protetyki słuchu.