Trudności użytkowników aparatów słuchowych spowodowane noszeniem maseczek

Noszenie maseczek znaczenie wpłynęło na komfort i rozumienie mowy u osób które na co dzień noszą aparaty słuchowe. Protetycy słuchu musieli zmierzyć się z problemami dotychczas nieznanymi. Sytuacja wymusiła poszukiwanie nowych rozwiązań i narzędzi dzięki którym użytkownicy aparatów słuchowych mogą poczuć się pewniej.

Aparat słuchowy, okulary i maseczka  – założenie wszystkiego na raz jest bardzo uciążliwe wtedy kiedy aparat słuchowy znajduje się za uchem. Ponadto ciągłe nakładanie i zdejmowanie maseczki często stanowi ryzyko przypadkowego wysunięcia się aparatu słuchowego. W ostatnim czasie  w ten sposób wiele aparatów zostało zagubionych. Z tego powodu warto rozważyć wykonanie aparatu słuchowego w wersji wewnątrzusznej lub wewnątrzkanałowej.  Takie rozwiązania poprawiają znacznie komfort użytkowania a w najmniejszych wersjach IIC (Invisible In the Canal) są całkowicie niewidoczne. Pozostając przy wersjach zausznych warto rozważyć aparaty słuchowe wyposażone w funkcję „znajdź mój aparat” która może pomóc w znalezieniu zagubionego aparatu słuchowego.

Rozumienie mowy gdy rozmówca jest w maseczce  jest znacznie gorsze nawet dla osób dobrze słyszących. Maseczka powoduje ograniczenie słyszenia wysokich częstotliwości co odpowiada zanikom spółgłosek bezdźwięcznych (np. p,s,f,t,c itd.). Przez to mowa staje się mniej wyraźna. Ponadto wiele osób z niedosłuchem pomaga sobie w zrozumieniu mowy patrząc na usta. Gdy nasz rozmówca jest w maseczce, ma zasłonięte usta, do tego mówi szybko, użytkownicy aparatów słuchowych mają duże problemy z porozumiewaniem się.
Rozwiązaniem które może przynieść korzyść są aparaty słuchowe ze specjalną aplikacją, gdzie przy pomocy Smartfona możemy sterować pracą aparatów słuchowych. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest aplikacja ze specjalnym programem „rozmowa w maseczce”. Jedno kliknięcie powoduje poprawę zrozumienia mowy. Gdy nie możemy skorzystać z aplikacji protetyk słuchu może zaproponować konfigurację specjalnego programu słyszenia dedykowanego właśnie dla takiej sytuacji.

W gabinetach STREFY SŁUCHU znajdziecie Państwo audioprotetyków z  doświadczeniem, odpowiednimi kompetencjami i determinacją w znalezieniu najlepszego rozwiązania. Na bieżąco obserwujemy i wdrażamy wszystkie nowości po to aby sprostać Państwa wymaganiom nawet w tych trudnych czasach.