Pozytywny wpływ czekolady na organizm człowieka zauważyli już starożytni Majowie. Dziś powszechnie wiadomo, że czekolada wspiera funkcjonowanie mózgu i pomaga dbać o nasz układ krwionośny. Jednak niewiele osób ma świadomość, że zawarte w niej kakao może również uchronić przed problemami ze słuchem.

Czekolada a utrata słuchu

Badania przeprowadzone przez koreańskich naukowców (Korean National Health and Nutrition Examination Survey) dowodzą, że regularne spożywanie czekolady może spowolnić utratę słuchu. Zawarte w niej kakao jest bogate we flawanole, związki należące do grupy przeciwutleniaczy. Są one odpowiedzialne za obniżanie ciśnienia krwi i pomagają zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Badacze udowodnili, że przeciwutleniacze mają także wpływ na zmniejszanie nadciśnienia tętniczego w uchu, które jest jedną z przyczyn utraty słuchu.

Naukowcy zbadali również związek między spożyciem czekolady a szumami usznymi, które często występują u osób z ubytkiem słuchu. Niestety, w tym przypadku okazało się, że kakao nie pomaga w zapobieganiu tej przypadłości.

Gorzka czekolada

Czekolada pomaga chronić nasze uszy w jeszcze jeden sposób. Jej gorzki wariant jest bogaty w przeciwutleniacze i cynk, które mają dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i zwalczanie różnego rodzaju infekcji. Mogą one zapobiec m.in. ostremu zapaleniu ucha, które w niektórych przypadkach prowadzi do znacznego pogorszenia słuchu, czego następstwem jest często konieczność inwestycji w aparat słuchowy.

Jak już wyżej wspomniano, zawarte w czekoladzie flawanole dbają o nasze serce. Ale na tym nie kończy się zbawienny wpływ tych związków na nasz organizm. Poprawiają one także krążenie krwi w mózgu, chronią komórki tego organu przed toksynami i spowalniają osłabienie funkcji poznawczych, które postępuje wraz z wiekiem. Co więcej, flawanole posiadają zdolność do pochłaniania promieni UV, niwelują więc ich szkodliwe działanie na naszą skórę. Poprawiają też jej elastyczność i przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek mimicznych.

Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, dlatego warto odpowiednio o niego zadbać. Regularne badanie słuchu pozwoli na wczesne wykrycie wielu potencjalnych schorzeń.