Aparaty słuchowe

Podczas doboru aparatu słuchowego poznasz modele, które będą odpowiednie dla Twojego niedosłuchu. Nasz specjalista przedstawi zalety poszczególnych rozwiązań i pomoże Ci wybrać najlepsze. Pokaże Ci nowoczesny design i klasyczne obudowy. Zadziwi Cię radosnymi kolorami aparatów słuchowych, lub całkowitą dyskrecją. Wybór należy do Ciebie.

Typy i rodzaje aparatów słuchowych

Aparaty Słuchowe Zauszne BTE (behind the ear)

Aparaty Słuchowe Zauszne są to aparaty noszone za uchem, połączone za pomocą rożka i dźwiękowodu z wkładką uszną wykonaną indywidualnie na kształt ucha. Wyróżnia je łatwość obsługi i konserwacji, solidność, bardzo często wodoodporność, dłuższa żywotność baterii. Zauszne aparaty słuchowe mogą być stosowane przy wszystkich rodzajach niedosłuchów. Dla małych i średnich ubytków słuchu mogą być znacznie mniejsze, wyposażone w cieńszy dźwiękowód, co powoduje , że są mniej widoczne.

aparaty słuchowe zauszne aparat słuchowy zauszny2

Aparaty Słuchowe Zauszne RITE (receiver in the ear)

Najważniejszą cechą jest przetwornik (słuchawka) umieszczona w kanale słuchowym. Dzięki temu aparat za uchem może być wielkości ziarnka fasoli. Ze słuchawką połączony jest za pomocą cienkiego przewodu elektrycznego. Zalety tego typu rozwiązań to dyskrecja, mniejsze zniekształcenia sygnału z uwagi na bliską odległość słuchawki od błony bębenkowej, możliwość zastosowania przetworników o różnej mocy.

aparat słuchwy rite2

Aparaty Słuchowe Wewnątrzuszne ITE (in the ear), CIC (complete in canal), IIC (invisible in canal)

Najmniejsze aparaty wewnątrzuszne IIC są całkowicie niewidoczne, schowane głęboko w przewodzie słuchowym, oddalone od błony bębenkowej zaledwie o 2mm.
Warunkiem wykonania niewidocznych aparatów jest odpowiednia budowa przewodu słuchowego. Wielkość pozostałych rozwiązań wewnątrzusznych jest uzależniona od rozmiaru baterii (10 lub 312) i wyposażenia aparatu słuchowego np. bezprzewodowa łączność z zewnętrznymi akcesoriami, przycisk zmiany programów, potencjometr głośności, mikrofony kierunkowe, czy cewka indukcyjna.

aparaty wewnątrzuszne2 aparaty wewnątrzuszne aparaty wewnątrznuszne2

Technologia w aparatach słuchowych.

Nowoczesne aparaty słuchowe to zminiaturyzowane komputery z procesorami o ogromnych możliwościach obliczeniowych przede wszystkim w celu wyodrębnienia i odseparowania mowy od hałasu. Drugim istotnym elementem jest dopasowanie zakresu dynamiki otoczenia do zawężonej dynamiki słyszenia występującej przy większości niedosłuchów. Dzisiejsze aparaty słuchowe doskonale mogą radzić sobie zarówno w sytuacji rozmowy w cichym pomieszczeniu, jaki i w restauracji, samochodzie, czy kościele. Rozpoznają sytuacje akustyczne, np. z chwilą wejścia użytkownika do głośnego centrum handlowego natychmiast ulegną zmianie dziesiątki parametrów wzmocnienia i działania poszczególnych systemów.
Niektóre aparaty słuchowe nie boją się nawet koncertu w filharmonii. Specjalnie dedykowany program muzyczny zapewni niezakłóconą czystość odbioru dźwięku.

technologia aparatów słuchowych2

Od pewnego czasu szczycimy się możliwością zaproponowania naszym pacjentom łączności bezprzewodowej aparatu słuchowego z zewnętrznymi akcesoriami. Dźwięk z telewizora, telefonu stacjonarnego i komórkowego, wieży audio, MP3, komputera może być słyszany bezpośrednio w aparatach słuchowych bez zakłóceń, sterowany niezależnie specjalnym pilotem, lub aplikacją zainstalowaną w Smartfonie.
Ciekawym rozwiązaniem są też oparte na tym systemie małe, przypinane na klips mikrofony bezprzewodowe, które wręczone Twojemu rozmówcy pozwolą Ci zrozumieć mowę w najtrudniejszych sytuacjach akustycznych. Mikrofony w wielu przypadkach spełniają funkcję systemów FM.


Najważniejsze systemy w aparatach słuchowych

  • Rozpoznawanie mowy

Aparaty słuchowe nieprzerwanie analizują sygnał w poszukiwaniu widma mowy. Potrafią je uwypuklić i dodatkowo wzmocnić, pozwalając na zrozumienie mowy w szczególnie dużych skupiskach rozmawiających ludzi.

  • Koordynacja aparatów słuchowych

Jest to współpraca ze sobą dwóch aparatów słuchowych, w zakresie regulacji wzmocnienia i zmiany programów przez użytkownika (regulując jeden aparat, drugi dokona zmian automatycznie). Bardziej zaawansowane aparaty dokonują zmian parametrów wzmocnienia w tym samym czasie, ponadto wspólnie wykorzystują technologię kierunkową.

  • Mikrofony kierunkowe

Pozwalają na lokalizację źródła mowy i wzmocnienie z tego właśnie kierunku. Najczęściej rozmówca znajduje się z przodu. W tym przypadku tło, hałas z tyłu nie będzie wzmocnione. Najbardziej zaawansowane wielokanałowe systemy adaptacyjne zlokalizują rozmówcę z tyłu (Np. podczas jazdy samochodem)

  • Systemy antysprzężeniowe

Przyczyniły się niewątpliwie do ogromnego postępu w technologii aparatów słuchowych. Dzięki nim pojawiła się możliwość „otwartego dopasowania”, czyli stosowania wkładek, które nie zatykają ucha, co przekłada się komfort użytkowania i możliwości protezowania niedosłuchów wysokoczęstotliwościowych. Nowoczesne aparaty słuchowe nie piszczą i pozwalają na odpowiednio duże wzmocnienie. Najbardziej zaawansowane nie mylą się nawet podczas gdy użytkownik słucha muzyki klasycznej.

  • Redukcja hałasu

Tak jak przy mikrofonach kierunkowych ma na celu wyodrębnienie mowy od hałasu. System działa niezależnie w różnych pasmach częstotliwości. Im większa rozdzielczość, tym większa skuteczność tłumienia hałasu. Najlepsze, szybkie systemy są w stanie wyciszyć hałas pomiędzy poszczególnymi głoskami mowy.

  • Kompresja wysokich częstotliwości

Ma zastosowanie przy niedosłuchu wysokoczęstotliwościowym wtedy, gdy ze względu na martwe obszary w strukturze komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym wzmocnienie w tym paśmie częstotliwości jest bezzasadne. Wtedy sygnał o tych częstotliwościach jest skompresowany i przeniesiony do częstotliwości niższych, tam gdzie pacjent jest w stanie usłyszeć.
Dzięki temu użytkownicy mogą usłyszeć dźwięki dotąd niesłyszane, np. śpiew ptaków.