Aparaty słuchowe to urządzenia, które wielu ludziom znacznie ułatwiają codzienne życie. Odpowiednio dobrany sprzęt medyczny nie tylko poprawi Twój komfort, ale również zwiększy bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się parametrami technicznymi oraz charakterystyką. W tym artykule przedstawimy najlepsze aparaty słuchowe i to, czym kierować się przy ich wyborze.

Czy aparat słuchowy to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie musi być jednoznaczna. Osoby borykające się z ubytkiem słuchu powinny skorzystać ze wsparcia medycznego i starannie dobranego aparatu słuchowego. Decyzja ta powinna być podyktowana bezpieczeństwem pacjenta oraz komfortem jego codziennego życia. Nawet najmniejsze ubytki słuchu mogą być dokuczliwe. Im problem większy, tym większe zagrożenie może sprawiać. Poważne ubytki słuchu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niebezpiecznych wypadków, w tym m.in. nieusłyszenia dźwięku nadjeżdżającego samochodu. Choć zakup takiego urządzenia to spory wydatek, warto zdecydować się na nowoczesny aparat.

Jakie są najlepsze aparaty słuchowe i czym kierować się przy ich zakupie?

Tak naprawdę nie istnieje jeden właściwy ranking aparatów słuchowych. Modele dostępne na rynku znacznie różnią się pod kątem parametrów technicznych i dodatkowych funkcji. Ponadto urządzenie spełniające potrzeby jednego pacjenta może być niewystarczające dla drugiego i odwrotnie. To wszystko sprawia, że trudno przygotować w stu procentach wiarygodny ranking aparatów słuchowych. Zamiast tego proponujemy zwrócić uwagę na kilka cech, którymi powinny wyróżniać się najlepsze aparaty słuchowe.

Odpowiedni poziom wzmocnienia dźwięku

Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze aparatu słuchowego jest jego wzmocnienie. Urządzenia różnią się pod tym kątem po to, aby można było je dobrać bezpośrednio do poziomu ubytku słuchu u pacjenta. Oznacza to, że należy postępować tu bardzo odpowiedzialnie. Im ubytek jest większy, tym większym wzmocnieniem powinien charakteryzować się aparat słuchowy. Idealnie dopasowane parametry korzystnie wpłyną na komfort Twojego życia. Najlepszy aparat słuchowy to taki, który jest dopasowany bezpośrednio do Twoich potrzeb.

Zauszne czy wewnątrzuszne?

Od lat wśród pacjentów toczy się dyskusja, jaki typ aparatów słuchowych jest najlepszy. Podstawowy podział obejmuje modele zauszne oraz wewnątrzuszne. Tak naprawdę duże znaczenie przy ich wyborze mają wyniki badań medycznych. Jeżeli audiogram pacjenta jest stromo opadający (przy niedosłuchu stopnia głębokiego), to zdecydowanie lepszym wyborem są aparaty słuchowe zauszne. W przypadku niedosłuchów płaskich o lekkim lub średnim stopniu, pacjent może zdecydować się na model zauszny lub wewnątrzuszny. Dodatkowo bardzo ważna jest anatomia ucha, a dokładnie przewodu słuchowego zewnętrznego. Przy bardzo wąskich przewodach wykonanie aparatu wewnątrzusznego jest czasami niemożliwe. Należy to skonsultować z protetykiem słuchu i ustalić czy jest opcja wykonania takiego aparatu.

Wysoka jakość wykonania aparatu słuchowego

Oczywiście bardzo duże znaczenie ma jakość urządzenia oraz wykorzystanych w nim komponentów. Najlepsze aparaty słuchowe dostępne na rynku charakteryzują się długą żywotnością. Właściwie eksploatowane i pielęgnowane są zakupem na wiele lat. Właśnie dlatego warto stawiać na sprawdzonych i uznanych producentów tego typu sprzętu medycznego. Wśród nich znajdują się m.in.: Bernafon, Phonak, Signia czy Oticon. Produkty tych marek cechują się wysoką jakością wykonania i odpornością eksploatacyjną. Zweryfikuj dany model przed finalizacją zakupu, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko ewentualnych usterek.

Jakie zasilanie mają najlepsze aparaty słuchowe?

Najlepsze aparaty słuchowe to takie, które są proste w obsłudze i wytrzymałe. Dotyczy to również ich zasilania. Pacjenci mogą wybierać spośród modeli zasilanych wymiennymi bateriami oraz urządzeniami ładowalnymi. Przy tych pierwszych należy pamiętać o regularnej wymianie baterii. Modele ładowalne wymagają podłączania aparatu do ładowarki. Częstotliwość ładowania zależy od skali eksploatacji urządzenia oraz jego parametrów technicznych. Rekomenduje się podłączać aparat na noc, aby rano móc cieszyć się wszystkimi funkcjami urządzenia. Zarówno aparaty na baterie, jak i ładowalne, mają swoje plusy i minusy. Właśnie dlatego najlepsze aparaty słuchowe to takie, które są dla Ciebie wygodne w eksploatacji. W końcu to Ty będziesz największym beneficjentem ich użytkowania.

Dodatkowe i przydatne funkcje

Producenci prześcigają się w rozbudowywaniu urządzeń medycznych o dodatkowe funkcje. Obecnie najlepsze aparaty słuchowe mogą łączyć się z telefonem komórkowym, co znacznie poprawia komfort podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Ponadto za pomocą aplikacji mobilnej można sterować wybranymi parametrami sprzętu. Warto sprawdzić, czy dany model posiada tego typu możliwości. Przygotowując ranking aparatów słuchowych, na pierwszych miejscach warto umieścić modele rozbudowane o dodatkowe funkcje.

Najlepsze aparaty słuchowe dobierają protetycy

Najlepszy aparat słuchowy to ten, który dobierze Ci doświadczony protetyk. Specjalista dobrze zbada Twój ubytek słuchu oraz dopasuje urządzenie do Twoich potrzeb. Uwzględni nie tylko skalę problemu medycznego, ale również Twój tryb życia i inne kluczowe czynniki. Właśnie dlatego w proc