Odpowiednio dobrane i eksploatowane aparaty słuchowe korzystnie wpływają na komfort życia i bezpieczeństwo pacjentów. Należy jednak właściwie je pielęgnować. Urządzenia tego typu nie lubią upałów. W związku z tym w okresie letnim oraz podczas wyjazdów zagranicznych w ciepłe kraje warto się zabezpieczyć. Sprawdź, jak chronić aparat słuchowy podczas upałów.

Unikaj nadmiernego nagrzewania się urządzenia

Wysoka temperatura działa niekorzystnie na aparat słuchowy. Właśnie dlatego użytkownik powinien chronić go przed nadmierną ekspozycją na słońce i nagrzewanie się. Choć nowoczesne modele wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, w tym tworzywa sztucznego, to jednak wysoka temperatura może obniżać ich wytrzymałość eksploatacyjną. Aby chronić swój aparat słuchowy, noś kapelusz na głowie oraz nie pozostawiaj urządzenia luzem w pełnym słońcu. Dzięki temu unikniesz wielu problemów oraz kosztów związanych z naprawą aparatu. Nagrzane urządzenie zwiększa również ryzyko poparzeń skóry.

Co z kremem z filtrem?

Stosowane w trakcie upałów kremy z filtrem mogą negatywnie oddziaływać na aparat słuchowy. W związku z tym należy być bardzo ostrożnym podczas jego użytkowania. Rekomenduje się najpierw nałożenie balsamu w okolicach uszu, a następnie odczekanie aż on się wchłonie. Ponadto zawsze należy dokładnie umyć ręce i upewnić się, że pozostałości kremu nie pozostały na dłoniach. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko zatkania mikrofonu lub słuchawki aparatu słuchowego. W najlepszym wypadku pogorszy to jakość pracy urządzenia, a w najgorszym doprowadzi do jego usterki. Przed włożeniem aparatu słuchowego do etui lub ładowarki dokładnie go wytrzyj i upewnij się, że jest czysty.

Nie zostawiaj aparatu w samochodzie

Kolejnym zagrożeniem dla aparatu słuchowego jest pozostawienie go w samochodzie, który nagrzewa się od słońca. Urządzenie to powinno być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu. W ten sposób minimalizuje się ryzyko jego uszkodzenia pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci.