Aktywność fizyczna jest bardzo potrzebna dla zdrowia. Dzięki niej zachowujemy młodość, witalność i siłę na każdy dzień. Pomaga zachować zdrową sylwetkę, normuje ciśnienie krwi, poprawia sen, wzmacnia kości i wiele, wiele więcej. Osoby borykające się z niedosłuchem i korzystające z aparatów słuchowych często obawiają się wzmożonych ćwiczeń fizycznych ze względu na możliwość uszkodzenia urządzenia.

Czy podczas ćwiczeń można nosić aparat słuchowy?

Wielu użytkowników aparatów słuchowych zdejmuje go podczas ćwiczeń. Powoduje to jednak dyskomfort związany z niedosłuchem. W niektórych przypadkach np. podczas joggingu na świeżym powietrzu, narażamy się w takiej sytuacji na niebezpieczeństwo. Zaabsorbowani ćwiczeniami możemy bowiem nie usłyszeć nadjeżdżającego rowerzysty czy samochodu. Nowoczesne urządzenia nie wymagają zdejmowania na czas ćwiczeń. Są tak skonstruowane, że nie ulegną uszkodzeniu. Podczas wykonywania ćwiczeń grupowych i zespołowych, aparat słuchowy ułatwi komunikację i pracę zespołową. Przy zachowaniu kilku podstawowych zasad pielęgnacji i zastosowaniu dodatkowych akcesoriów, w czasie treningu można bez obaw korzystać z zalet urządzenia.

Jak dbać o aparat słuchowy, jeśli aktywnie uprawiasz sport?

Aby aparat słuchowy długo nam służył, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację zarówno w trakcie, jak również po zakończonej aktywności fizycznej. Jednym z przeciwników aparatów słuchowych jest wilgoć. W zależności od uprawianego sportu, powinniśmy zdecydować się na noszenie czapki bądź opaski przeciwpotnej, która zapobiegnie dostaniu się wilgoci do urządzenia. Po zakończeniu treningu dobrze wysusz aparat np. przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego celu środków pielęgnacyjnych.

Postaraj się przewidzieć, jakim uszkodzeniom mógłby ulec aparat słuchowy w czasie Twojego treningu. Jeśli jest to sport kontaktowy, dobrym pomysłem będzie noszenie kasku, który ustabilizuje drgania i ochroni aparat przed uszkodzeniem mechanicznym. Jeśli w czasie treningu wykonujesz dynamiczne ruchy (np. przy sportach zespołowych), możesz zastosować specjalny klips, którym przypniesz aparat do ubrania.

Nowoczesne aparaty słuchowe mają wiele funkcji, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się życiem. Jeśli lubisz sporty zespołowe, regularnie trenujesz na siłowni lub w studiu fitness, możesz bez obaw ćwiczyć bez potrzeby zdejmowania aparatu – pamiętaj jednak o jego osuszaniu i regularnej pielęgnacji.