Nie da się zaprzeczyć, że słuch dla człowieka jest niezwykle istotny i wpływa na codzienne życie. Dlatego jeśli pojawiają się problemy ze słuchem warto zdecydować się na wizytę u specjalisty, który będzie w stanie ocenić, jak poważne są ewentualne zmiany w narządu słuchu, oraz jakie można zastosować rozwiązania, by ten problem pokonać. W takiej sytuacji istotne wsparcie zaoferować może protetyk słuchu.

Protetyk słuchu – kto taki?

To osoba, która powinna mieć stosowne przygotowanie do wykonywania zawodu oraz osobiste predyspozycje. Niezwykle istotne są zdolności komunikacyjne, by z pacjentem nawiązać odpowiednią współpracę i zaoferować mu najlepsze rozwiązania dla jego słuchu. Wśród zadań protetyka słuchu wymienić należy konieczność przeprowadzenia wywiadu audiologicznego z pacjentem i przeprowadzenie koniecznych badan, by rozpoznać problem ze słuchem u pacjenta. Gdy takowy problem występuje, zadaniem protetyka będzie dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego, a następnie jego odpowiednia konfiguracja. Protetyk musi zająć się wykonaniem odlewu małżowiny usznej bądź kanału słuchowego, który jest niezbędny do wykonanie wkładki zausznego aparatu słuchowego bądź obudowy aparatu wewnątrzusznego indywidualnie dopasowanego do ucha pacjenta.

Kiedy udać się do protetyka słuchu?

Do protetyka słuchu warto udać się, jeśli tylko pojawi się problem ze słuchem. Im wcześniej pacjent wybierze się do specjalisty, tym łatwiej będzie walczyć z pojawiającym się problemem. Protetyk słuchu jako specjalista w zakresie rozwiązywania tego typu problemów będzie najlepszą osobą do wybrania stosownego aparatu słuchu. Protetyk słuchu będzie pomagał w przyzwyczajeniu się do tego nowego urządzenia. Ten proces zajmuje kilka tygodni, dlatego u wielu pacjentów wsparcie protetyka słuchu może być niezwykle cenne.

Odwiedzając gabinet protetyki słuchy warto dowiedzieć się, czy protetyk ma odpowiednie doświadczenie oraz wykształcenie, czy podnosi swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach.

Ostatnio  obchodziliśmy 25-lecie protetyki słuchu w Polsce.