Badanie REM, czyli jak prawidłowo dobrać aparat słuchowy

badanie REM

Każdy z nas różni się wzrostem, wagą, budową ciała. Nie inaczej jest w przypadku zewnętrzengo przewodu słuchowego, który może być u jednej osoby prosty i szeroki, u innej wąski i zakręcony.

Przy pierwszym ustawieniu aparatów słuchowych przyjmuje się statystycznie średnią budowę przewodu słuchowego i jego właściwości akustyczne oparte na modelu stosowanym w badaniach laboratoryjnych. Jeżeli mamy dwie osoby o identycznej wadzie słuchu, identycznych aparatach słuchowych, takim samym ustawieniu tych aparatów ale o innym kształcie zewnętrzengo przewodu słuchowego to dźwięk wydostający się z aparatów słuchowych będzie inaczej brzmiał. Może to powodować różnice w odbiorze dźwięków i rozumieniu mowy. Dlatego dopasowanie aparatów słuchowych jest zazwyczaj procesem precyzyjnym i długotrwałym. Aby ułatwić ten proces, powstał system pomiaru ucha rzeczywistego – ang. Real Ear Measurement (REM). System ten pozwala dostosować ustawienia aparatu słuchowego do indywidualnych, specyficznych właściwości ucha pacjenta takich jak np. wąski i zakręcony przewód słuchowy.

Badanie REMBadanie REM pozwala zmierzyć widmo natężenia sygnału jaki faktycznie dociera do błony bębenkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu w początkowym procesie dopasowania poprawia to komfort słyszenia dźwięków, które zaczynamy „na nowo” poznawać. Skraca się nam czas adaptacji do aparatu słuchowego, oraz znacznie poprawia rozumienie mowy poprzez precyzyjniejsze wzmocnienie określonych częstotliwości.

Jak pokazują badania nad skutecznością systemu REM, pacjenci u których był on zastosowany, wykazują o około 80% większe zadowolenie z użytkowania aparatów słuchowych niż pacjenci u których takiego pomiaru nie wykonano. W późniejszym etapie korzystania z aparatów pacjenci wykazywali znacznie mniejszą potrzebę kontroli i regulacji aparatów słuchowych. Ponadto, dzięki zastosowaniu badania REM pacjent oszczędza czas potrzebny na dojazdy i dostrojenia aparatów słuchowych.

System pomiaru ucha rzeczywistego REM jest narzędziem poprawiającym jakość brzmienia aparatów słuchowych, zapewniającym lepsze rozumienie mowy i szybsze przyzwyczajenie się do urządzenia w początkowej fazie dopasowania.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z badania REM w gabinetach Strefy Słuchu aby od początku noszenie aparatów słuchowych kojarzyło się z przyjemnym powrotem do świata dźwięków.