Co trzecia osoba mijana przez nas na ulicy ma założone słuchawki. Łatwy dostęp do wszelkiej muzyki i audiobooków sprawił, że bardzo wielu z nas nie wychodzi z domu bez swoich słuchawek. Jaki sprzęt wybrać, aby zminimalizować uszkodzenia naszego słuchu?

Słuchawki douszne

Niestety ten rodzaj słuchawek nie zapewnia praktycznie żadnej izolacji, przez co najczęściej musimy zwiększyć poziom głośności muzyki, co z kolei powoduje uszkodzenie naszego słuchu.

Słuchawki dokanałowe

Słuchawki dokanałowe zapewniają świetną izolację, można z nich korzystać podczas uprawiania sportu dzięki gumkom, które trzymają słuchawki w kanale usznym. Dzięki skutecznej izolacji dźwięku otoczenia możemy słuchać muzyki ciszej, a mimo wszystko będziemy słyszeć ją wyraźnie i w dobrej jakości.

Słuchawki nauszne 

Słuchawki nauszne dzielimy na otwarte oraz zamknięte. Te pierwsze są najbardziej komfortowe, ale nie zapewniają żadnej izolacji od otoczenia. Są bezpieczne, ale powinniśmy z nich korzystać najlepiej w domu. Ich konstrukcja pozwala na dopływ powietrza do ucha i nie wywołuje ciśnienia akustycznego. Słuchawki nauszne zamknięte to z kolei słuchawki które izolują nas od zewnętrznego hałasu niemal całkowicie, dźwięk z nich wydobywany nie jest wtłaczany bezpośrednio do ucha, dzięki czemu są bezpieczniejsze niż słuchawki dokanałowe.

Podczas podróży najlepiej korzystać z słuchawek nausznych zamkniętych lub dokanałowych, ze względu na ich świetną izolację od otoczenia. Możemy słuchać muzyki ciszej i nasz słuch nie ucierpi tak bardzo jak w przypadku pozostałych typów słuchawek.

Do korzystania w domu najlepsze są słuchawki nauszne otwarte, są bardzo komfortowe, jakość dźwięku jest świetna i przy normalnych poziomach głośności nie powodują żadnych problemów ze słuchem.

Raz na pół roku powinniśmy się udać do lekarza na badanie słuchu, tak aby na bieżąco monitorować nasze zdrowie. Gdy słuch się pogorszy, możemy na jakiś czas odpuścić słuchanie muzyki na słuchawkach i po paru tygodniach nasz słuch może wrócić do normy, w najgorszych przypadkach ubytek słuchu wymaga korzystania z aparatu słuchowego.