Aktywne lato! Jak chronić aparat słuchowy?

Aparat słuchowy i aktywność? Czy można pogodzić noszenie aparatu z aktywnym stylem życia? Tak, ale musisz też wziąć odpowiedzialność za właściwą pielęgnację apartów słuchowych. Jak zatem chronić aparat słuchowy i to nie tylko w cieplejszych miesiącach?

Aktywność fizyczna

Wychodzisz biegać? Idziesz na siłownię z aparatem słuchowym, a może na szybszy spacer? Pamiętaj o tym, aby poprawnie założyć aparat słuchowy oraz stabilnie umieścić wkładkę w przewodzie słuchowym. W przypadku dynamicznej aktywności fizycznej, takiej jak bieganie czy gry zespołowe, aparat jest bardziej narażony na wypadnięcie z ucha, w związku z tym zawsze musisz być czujny i pamiętać o takiej możliwości. Upewnienie się, że aparat jest stabilnie umieszczony na uchu zmniejsza prawdopodobieństwo zgubienia go podczas uprawiania sportu czy korzystania z innych form aktywności. W ten sposób zwiększysz bezpieczeństwo, a także zadbasz o komfort podczas wykonywania obowiązków dnia codziennego. W przypadku zgubienia aparatu słuchowego bardzo przydatna jest aplikacja w telefonie, która posiada funkcję lokalizowania aparatu słuchowego. Dzięki temu można z łatwością sprawdzić gdzie w danym momencie znajduje się aparat słuchowy oraz odnaleźć go w przypadku niezauważonego wypadnięcia z ucha.

Przegląd aparatu

Aparat słuchowy pomaga słyszeć pacjentowi przez cały czas jego noszenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o urządzenie i często dokonywać samodzielnych przeglądów stanu technicznego. Wilgoć oraz drobne zanieczyszczenia mogą powodować pewne problemy techniczne. Z tego powodu trzeba poświęcić przynajmniej kilka minut dziennie na oczyszczenie urządzenia i testowanie jego funkcjonalności. Jest to szczególnie ważne w gorące dni oraz po wysiłku fizycznym, ponieważ wydzielany przez nas pot może wpłynąć na zawilgocenie aparatu oraz jego nieprawidłowe funkcjonowanie. Do samodzielnego oczyszczania oraz osuszania aparatu słuchowego można wykorzystać środki czystości, które można nabyć w punktach protetycznych. Firma Signia oferuje m.in. chusteczki oraz tabletki czyszczące, kapsuły osuszające, a także całe zestawy do pielęgnacji aparatów słuchowych, w których skład wchodzą: spray czyszczący, chusteczki czyszczące, kapsuły osuszające, pudełko do osuszania, narzędzie do czyszczenia i materiałowa ściereczka.

pielęgnacja aparatu słuchowego

Osuszacz elektryczny – pomoc przy codziennej pielęgnacji aparatu słuchowego

Aparat słuchowy warto kupić od razu z osuszaczem elektrycznym. To bardzo dobra inwestycja umożliwiająca długoterminową ochronę urządzenia. Takie urządzenie ma wiele zalet – pozwala wyznaczyć miejsce, w którym zawsze będzie przechowywany aparat słuchowy (np. na noc), może służyć do przechowywania aparatu podczas przemieszczania się czy podróży, może być podłączany do laptopa czy powerbanka. To najlepszy sposób, aby utrzymać aparat słuchowy w czystości i zapewnić optymalne działanie urządzenia przez wiele lat.