Mozart to prawdziwy geniusz muzyki klasycznej, a jego kompozycje zwiększają produktywność zapamiętywania i uczenia się skomplikowanych informacji. Muzyka klasyczna przekłada się na wyższy poziom inteligencji (efekt Mozarta). Jakiej muzyki powinieneś słuchać, żeby udoskonalić funkcje poznawcze?

Wyższy poziom inteligencji

Efekt Mozarta polega na krótkotrwałym zwiększeniu zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.  Większość ekspertów muzykoterapii zaleca właśnie Mozarta do nauki i koncentracji na  zagadnieniach wymagających większego wysiłku umysłowego. Słuchanie muzyki klasycznej jest również praktykowane przez kobiety w ciąży, w celu jak najlepszej stymulacji dziecka, jeszcze przed narodzinami. Seanse z muzyką klasyczną obniżają tętno i umożliwiają wejście mózgu w stan alfa, ułatwiają medytację, a także wprowadzają w stan podwyższonej koncentracji. Muzyka aktywuje prawą półkulę mózgu, która odpowiedzialna jest za kreatywność, zmysł artystyczny, spojrzenie całościowe na wszystkie problemy. Wiele odkryć, które zdefiniowało rozwój cywilizacyjny, to zasługa działania prawej półkuli. Jeżeli pracujesz umysłowo, jesteś analitykiem, masz do czynienia z ciągami danych, muzyka nie tylko zwiększy poziom koncentracji, ale wpłynie też kojąco na Twoje nerwy, przeciwdziałając pojawieniu się stresu.

Dopaminowy wystrzał dla każdego

Muzyka ułatwia uwolnienie nuroprzekaźników takich jak dopaminy i serotonina w mózgu. Warto pamiętać również o tym, że muzyka może wpływać nie tylko na nasze funkcje poznawcze, ale również na pracę naszego ciała. Tu kluczowe znaczenie odgrywa powtarzalny rytm. Nie bez powodu w klubach sportowych dominuje szybka, rytmiczna, motywująca muzyka pobudzająca do wzmożonego wysiłku. Dopamina to naturalny środek przeciwbólowy – słuchanie muzyki podczas treningu może więc w rzeczywisty sposób wpływać na efektywność i przebieg sesji ćwiczeń.

Niedosłuch? Problem rozwiązuje aparat słuchowy

Nawet jeśli cierpisz z powodu niedosłuchu, wciąż możesz korzystać z dobroczynnego wpływu muzyki. Jeżeli masz problemy z odbiorem dźwięków, zainwestuj w nowoczesny aparat słuchowy. Dzięki funkcji Bluetooth można go sparować z telewizorem czy smartfonem i korzystać z ulubionych multimediów. Dzięki temu ulubiona muzyka może towarzyszyć Ci podczas spacerów, nauki czy ćwiczeń. Prawidłowo dobrane aparaty słuchowe, posiadające niezbędne funkcje, wpłynął nie tylko na poprawę komunikacji z innymi osobami i podniesienie komfortu życia, ale także przywrócą przyjemność płynącą ze słuchania muzyki.