Odpowiednie dopasowanie aparatu słuchowego to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju urządzeniem. Dlatego tak ważne jest zastosowanie się do podstawowych zasad i kierowanie się radami ekspertów. Warto również poświęcić wystarczającą ilość czasu, aby dokonać wyboru i dopasować wszystkie elementy. Wpłynie to znacząco na komfort noszenia aparatu.

Diagnoza i wybór

Kryterium przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu konkretnego aparatu jest zawsze skala ubytku słuchu u pacjenta. Jeśli istnieją wskazania do noszenia aparatu, protetyk selekcjonuje kilka modeli aparatów wewnątrzusznych, jak i zausznych, opowiadając o wadach i zaletach każdego z urządzeń. Dopasowanie odbywa się w dzisiejszych czasach za pomocą specjalnych programów komputerowych, które uwzględniają wiele istotnych czynników mających wpływ na funkcjonowanie urządzenia. Każdy przypadek jest inny, dlatego tak ważny jest indywidualny wybór aparatu np. w oparciu o jego specyfikację. Pacjent powinien przymierzyć urządzenie i stwierdzić, czy posiada ono odpowiednią dla niego barwę dźwięków.

Test aparatu

Na tym etapie pacjent sprawdza nie tylko samą funkcjonalność urządzenia, ale także to, czy jest ono wygodne w obsłudze i przede wszystkim w noszeniu. Oczywiście to jedynie wstępne przymiarki. Konieczne jest również wykonanie wkładki usznej, dopasowanej do anatomicznej budowy ucha pacjenta. W tym celu wykonuje się wycisk, który stanowi potem wzór do przygotowania wkładki przez protetyka. Wybór odpowiedniego aparatu i dopasowanie wkładki usznej pozwala uniknąć np. tzw. efektu okluzji, czyli efektu zatkanego ucha. Tak skrupulatna metoda działania pozwala stworzyć urządzenie „na miarę”, które nie tylko spełni swoje zadanie, ale będzie łatwe do zakładania i wygodne w codziennym użytkowaniu.

Widzimy więc, jak istotne z punktu widzenia prawidłowego dopasowania aparatu, w tym wkładki i innych jego elementów, jest stosowanie się do zaleceń protetyka. Tylko osoba z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami jest w stanie dobrać optymalne urządzenie słuchowe.