Wraz z wiekiem coraz częściej borykamy się z problemem ubytku słuchu. Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem służącym poprawie słyszenia jest noszenie aparatu słuchowego. Niestety aparaty słuchowe nie należą do tanich urządzeń. Z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto kupić używany aparat słuchowy?

Wady i zalety używanego aparatu słuchowego

Niezaprzeczalną zaletą zakupu używanego aparatu słuchowego jest jego cena. Już za kilkaset złotych można nabyć urządzenie mające poprawiać słyszalność dźwięków. Właściwie na tym kończą się zalety tego rozwiązania. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem używanego aparatu słuchowego musimy mieć na uwadze następujące kwestie:

  • Bez wizyty u profesjonalnego protetyka słuchu, nie jesteśmy w stanie dobrać aparatu najlepiej dopasowanego do posiadanego ubytku słuchu. Kupienie niedostosowanego sprzętu nie dość, że nie pomoże nam lepiej słyszeć, to może nawet doprowadzić do pogorszenia naszej wady.
  • Każdy aparat musi być ustawiony w zależności od ubytku naszego słuchu. Nawet jeśli zaoszczędzimy na kupnie używanego aparatu słuchowego, będziemy zmuszeni odwiedzić gabinet protetyka słuchu, by odpowiednio wyregulował nasze urządzenie. Konieczne będzie również wykonanie dopasowanej wkładki usznej.
  • Kolejną ważną kwestią jest stan urządzenia. Decydując się na używany aparat, nie mamy pewności czy jest on całkowicie sprawny. Nie wiemy, czy był prawidłowo użytkowany i przechowywany, co wywiera znaczący wpływ na jego działanie.
  • Każdy człowiek posiada swoistą florę bakteryjną. Ze względu na wiele maleńkich zakamarków w aparacie słuchowym, nie ma możliwości aby doprowadzić używany sprzęt do prawie nieskazitelnego stanu, jaki otrzymujemy, kupując nowy aparat w salonie.
  • Nabywając używany sprzęt, nie otrzymujemy na niego żadnej gwarancji. Z tego powodu ryzykujemy, że może się on zepsuć już po krótkim czasie, a my zostaniemy bez sprawnego urządzenia i bez pieniędzy.

Jak widać, minusy zakupu używanego aparatu słuchowego znacząco przewyższają jego zalety. Urządzenie to, mając za zadanie podnosić jakość życia osoby niedosłyszącej, powinno być precyzyjnie dopasowane i posiadać jak najlepsze parametry – co osiągniemy kupując je tylko i wyłącznie w salonie, po konsultacji z kompetentnym protetykiem słuchu.