Jak Iron Man i jego superbohaterowie pomagają dzieciom z niedosłuchem

Blue Ear, Iron Man i Sapheara pomagają dzieciom z niedosłuchem

 

Uzbrojony mściciel (Iron Man) wita nowych bohaterów – uzbrojonego w aparat słuchowy Blue Ear (Niebieskiego Ucho) oraz bohaterkę Saphearę noszącą implant ślimakowy.

Anthony bohater

Chłopiec Anthony Smith.

Wszystko zaczęło się od historii pewnej mamy, która miała problem ze swoim synem, który po pewnym czasie nie chciał nosić aparatów słuchowych gdyż uważał, że skoro żaden z jego ulubionych bohaterów komiksów nie nosi aparatów słuchowych to i on nie będzie nosić aparatów słuchowych.

„Prawie dwa lata temu Christine D’Allesandro napisała e-mail do Marvel z prośbą o pomoc” – wspomina Bill Rosemann dyrektor kreatywny Marvel Custom Solutions.  „Jej synek Anthony nie chciał nosić aparatów słuchowych gdyż przecież żadna z jego ulubionych bohaterskich postaci ich nie nosi.”

„W odpowiedzi wysłałem Christinie zdjęcie okładki West Coast Avengers #1 z postacią Hawkeye, z 1984 roku, który po tym jak w walce zranił sobie uszy nosił jednak aparaty słuchowe. Powiedziałem, że jak Anthony zacznie nosić swoje „niebieskie uszy”  (aparaty słuchowe chłopca miały niebieskie obudowy) to zostanie honorowym Avengerem.”

„Następnie po tym jak przekazałem list Christiny Neslonowi Riberiro i Manny Mederos, to byli oni na tyle mili, że narysowali nowego bohatera: Blue Ear. Dwa plakaty z tym bohaterem wysłałem Christinie, co Anthonego i jego kolegów z klasy bardzo ucieszyło.

Po tym okazało się, że wiele innych osób bardzo się podekscytowało tym, że będą mogli czytać o przygodach Blue Ear – problem w tym, że bohater ten jeszcze nie miał napisanych żadnych przygód”.

„W ten sposób poczułem, że trzeba uczynić wszystko, aby ten komiks się ukazał – poprosiłem, więc wiceprezesa Marvel Custom Solutions – Jonathana Rheingolda czy nie mógłby poszukać partnera i sponsora, który by pomógł w realizacji projektu dotyczącego postaci Blue Ear.  Projekt miał  pokazać dzieciom, że niedosłuch nie jest przeszkodą w byciu prawdziwym bohaterem” wyjaśnia Rosemann.

Ponieważ Jonathan miał znajomego, którego córka miała problemy ze słuchem i wszczepiono jej implant ślimakowy, oczywistym było, że o pomoc w udźwignięciu tego projektu zgłosił się do Children’s Hearing Institute (USA, stan Nowy Jork).

Dyrektorce wykonawczej instytutu, Melissie Willis spodobał się pomysł, gdyż instytut chce edukować świat o niedosłuchu i ostrzegać o niebezpieczeństwie utraty słuchu za sprawą głośnego słuchania muzyki przez słuchawki douszne będącego powodem uszkodzeń słuchu milionów ludzi na świecie.

Children’s Hearing Institute (CHI) zgodziło się na udział w tym przedsięwzięciu i  oficjalnie objęło patronat nad projektem.

Teraz komiks potrzebował zespołu odpowiedzialnego za jego powstanie, więc Marvel zwrócił się do pisarza komiksów Marca Sumeraka oraz rysownika Karla Moline który narysuje ten nowy komiks zatytułowany „Iron Man: Sound Effects”  (Iron Man – efekty dźwiękowe).

“Dużo słyszałem w mediach o chłopcu Anthonym z aparatami słuchowymi i o postaci Blue Ear, ale nie zdawałem sobie sprawy, że postać Blue Ear ukazała się raptem na kilku plakatach” – przyznaje Sumerak. „Miło byłem zaskoczony i uhonorowany tym, że to ja pomogę stworzyć Blue Ear postacią prawdziwego komiksu.”

Tworzenie postaci Blue Ear to nie tylko wymyślenie dla niego szczególnych mocy, ale także wymyślenie osobowości i świata, w jakim żyje.

Blue Ear Super Hero

Superbohater z aparatami słuchowymi.

„Po wielu naradach i burzach mózgów w końcu wymyśliliśmy historię dla Blue Ear: Będzie nim Dr Pedro Perez, naukowiec pracujący dla Tonego Starka nad ściśle tajnym projektem dotyczącym technologii dźwiękowej na miarę superbohatera. Postać dzięki swojemu doświadczeniu i umiejętnościom dokonała udoskonalenia własnych aparatów słuchowych oraz dała im dodatkowe funkcje i możliwości. Oczywiście postać nie poprzestaje tylko na tym, ale dodatkowo tworzy wiele innych wartościowych gadżetów niezbędnych w dalszej części historii. Oczywiście wszystko, co się dzieje dla firmy Tonego Starka nie może się obejść bez obecności Iron Mana.

„Mamy nadziej, że rozpowszechnimy na świecie opinię, że implanty ślimakowe i aparaty słuchowe to nic, czego można się obawiać albo, z czego żartować.” Dodaje Sumerak.

W obliczu wielu złoczyńców, z jakimi zmaga się Iron Man pomoc Blue Ear jest niewystarczająca i na pewno przyda się jeszcze jeden superbohater – a raczej superbohaterka – Sapheara.

“Kiedy dołączyłem do projektu, wiedziałem, że to czego potrzebował instytut CHI to była postać kobiety z implantem ślimakowym” wspomina Sumerak.

Sapheara bohaterka z implantem ślimakowym

Superbohaterka z implantami ślimakowymi.

Od tej chwili pracowałem z Bilem nad szczegółami osobowości bohaterki takimi jak szczegóły powstania jej supermocy oraz szczegółami jej alter ego Samanthy – córki gwiazdora filmowego. Samantha w przeciwieństwie do jej ojca Jacksona Farella wolała zostawać w cieniu reflektorów, gdyż czuła się inna niż otaczający ją ludzie. Wydarzenia ukazane w komiksie są dobrym przykładem przezwyciężania niepewności a „inność” zamienić można w siłę osobowości.

“Postać ta może być inspiracją dla tych, co byli niedoceniani przez innych i odrzucili bierną postawę” – przyznaje Sumerak.

„Badania pokazują, że obecne w naszym życiu nowe technologie, takie jak słuchawki douszne i przenośne odtwarzacze muzyki lub konsole do gier powodują, że coraz młodsze pokolenia doświadczają pewnego stopnia utraty słuchu” – mówi założyciel instytut CHI – Dr Simon Pariser. „Naszym przekazem jest także edukować młodych ludzi i ostrzegać o niebezpieczeństwach i zagrożeniach związanych z hałasem środowiskowym.

„To jest niebywałe, że Marvel pomógł nam w tym, otaczając Iron Mana dwoma superbohaterami, którzy używają aparatów słuchowych i implantów ślimakowych”.

“Instytut CHI był zasypany mnóstwem próśb o otrzymanie kopii komiksu, także wiele dzieci z zagranicy chciało mieć ten komiks.” – mówi Melis Willis – dyrektor wykonawczy instytutu.  Współpraca z Marvel Custom Solutions przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Jest to naprawdę satysfakcjonujące dla CHI że Blue Ear i Sapheara są inspiracją dla dzieci z problemami związanymi ze słuchem na całym świecie.”.

Źródło: http://marvel.com/news/comics/23586/iron_man_introduces_blue_ear

Komiks dostępny pod adresem: https://www.childrenshearing.org/marvel-custom-solutions