Domowe sposoby na zatkane uszy

zatkane uszy - jak sobie poradzić

Z uczuciem zatkania uszu mamy do czynienia dość często. Towarzyszy nam ono niekiedy podczas infekcji , przy katarze czy jest wynikiem alergii. Może powodować szumy uszne i zawroty głowy, co jest bardzo uciążliwe i utrudnia normalne funkcjonowanie. Sytuacja kiedy mamy zatkane uszy spotyka nas również podczas lotu samolotem i w czasie korzystania w windy. Co można zrobić żeby „odetkać” ucho i zmniejszyć uciążliwe objawy?

W czasie infekcji istotne jest żeby regularnie udrażniać drogi oddechowe, czyli należy sięgnąć po krople do nosa dzięki którym śluzówka obkurcza się. Sprawdzoną metodą są inhalacje z użyciem olejków lub ziół. Pochylenie się nad miską z naparem, nakrycie głowy ręcznikiem i wdychanie unoszącej się pary przez kilka minut również przyniesie ulgę. Sprawdziły to nasze babcie.

Podczas lotu samolotem przyczyną pojawienia się uczucia zatkania uszu jest różnica ciśnień na zewnątrz oraz za błoną bębenkową, czyli w uchu środkowym. Najbardziej odczuwamy to przy starcie oraz lądowaniu.

Aby wyrównać to ciśnienie należy jak najczęściej udrażniać trąbkę Eustachiusza, która łączy gardło z uchem środkowym. Zrobimy to poprzez : ziewanie, żucie gumy, picie napojów oraz ssanie cukierków.

Jednak pamiętajmy też , że jeśli wybieramy się w podróż z zapaleniem ucha, gardła czy zatok to będzie trudno wyrównać ciśnienie przez co kłopoty mogą być większe.

Ostatnią i równie częstą przyczyną zatykających się uszu jest nadmiar woskowiny, która jest naturalną wydzieliną z ucha. Jej nadprodukcja powoduje znaczne osłabienie słuchu. Należy wówczas zastosować krople które rozpuszczają woskowinę, a dostępne są one w aptece bez recepty. Domowym sposobem jest zakraplanie uszu olejem parafinowym lub oliwą z oliwek. Mona to robić systematycznie raz na dwa tygodnie na noc. Wówczas niewielka ilość nagromadzonej woskowiny wydostanie się z ucha . Rano uszy należy umyć.

Wydzieliny nie należy usuwać przy użyciu wacików kosmetycznych! Ważne żeby z domowych metod korzystać maksymalnie 3 dni, później, jeżeli problem nie ustępuje należy zgłosić się do lekarza, gdyż występuje prawdopodobieństwo, że przyczyna zatkanych uszu jest poważniejsza.

Jeśli natomiast następuje nagła utrata słuchu której nie łączymy z sytuacjami wyżej opisanymi należy bezzwłocznie zgłosić się na ostry dyżur laryngologiczny.