Urządzenia medyczne takie jak aparaty słuchowe są niezwykle delikatne i wymagają szczególnego traktowania. Odnosi się to zarówno do tego, jak są codzienne użytkowane (czyszczone, przechowywane), jak i do kwestii związanej z regularnym sprawdzaniem ich stanu technicznego. To ostatnie jest szczególnie ważne, ponieważ wada słuchu może postępować, a źle skonfigurowane urządzenie nie będzie właściwie spełniać swojej roli. Jednak protetyka warto odwiedzić nie tylko w celu weryfikacji działania aparatu, ale również przed… urlopowym wyjazdem. Dlaczego?

Sprawność narządu słuchu

Zadaniem protetyka jest sprawdzenie, jaki jest próg słyszalności u pacjenta – z aparatem i bez niego. Takie badanie trwa kilka minut, a pozwala szybko stwierdzić, czy aparat słuchowy jest dobrze nastawiony i faktycznie wypełnia swoje zadanie, a więc pomaga słyszeć wyraźniej i więcej. Jeśli wyniki pokażą, że należy coś zmienić w ustawieniach, protetyk na nowo skalibruje urządzenie. To istotne dla osób, które planują urlop za granicą, gdzie dostęp do specjalisty, który mógłby się tym zająć, byłby znacznie utrudniony.

Poprawne działanie aparatu

Dodatkowo przed urlopem warto też sprawdzić ogólny stan techniczny urządzenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakiejś awarii w czasie wypoczynku. Protetyk zajmie się tym w sposób profesjonalny, dokonując oględzin aparatu i stwierdzając, czy należy zainwestować w nowe części jak chociażby wkładka uszna, które również mają znaczenie dla jakości słyszanych dźwięków. Test aparatu to także kwestia kilku minut, a może okazać się kluczowy dla komfortu wypoczynku, bo zminimalizuje stres i strach związany z obawą o działanie urządzenia.

Wymiana akcesoriów

Istotnym elementem przygotowań do wyjazdu dla osób noszących aparaty słuchowe jest zaopatrzenie się w części zamienne. Wspomniane już wkładki to tylko jedna z nich; drugą są baterie, które warto nosić zawsze przy sobie (np. w etui na urządzenie), aby w przypadku awarii mieć je pod ręką. Nie zaszkodzi też przed podróżą zaopatrzyć się w podręczny osuszacz, który pomoże w wydłużeniu żywotności aparatu i pozwoli lepiej zadbać o niego w czasie wyjazdu. Z kolei w przypadku urządzeń zausznych protetyk może zalecić wymianę wężyków i kopułek, które przy częstym eksploatowaniu ulegają szybkiemu niszczeniu.