Utrata słuchu zazwyczaj łączy się z pogorszeniem ogólnej jakości życia. Osoby z niedosłuchem mogą stać się wycofane społecznie, zestresowane i osamotnione. Aby zapobiec narastaniu frustracji związanej z zaistniałą dysfunkcją, niezwykle ważne jest wspieranie bliskich nam osób, które cierpią z powodu tej dolegliwości. Warto samodzielnie zaproponować im wizytę u protetyka słuchu, który profesjonalnie zdiagnozuje problem i dobierze aparat słuchowy.

Jak wspierać bliskich zmagających się z niedosłuchem?

Wiele osób cierpiących z powodu niedosłuchu bagatelizuje swój problem, nie szukając sposobów jego rozwiązania. Problemy ze słuchem mogą sprawiać kłopoty w codziennej komunikacji, skazując niedosłyszących ludzi na stres i nieporozumienia. Stają się oni zawstydzeni i zaniepokojeni swoim stanem, unikając kontaktów międzyludzkich i zamykając się w sobie. Jeżeli bliska nam osoba choruje na niedosłuch, powinniśmy sami jak najczęściej inicjować rozmowy. Pamiętajmy, by przystosowywać ich przebieg do obecnego stanu i możliwości dotkniętego schorzeniem człowieka. Ubytki słuchu mogą zaburzać wymianę myśli – często potrzebne będzie powtarzanie wypowiedzi i przeznaczanie czasu na zrozumienie dłuższych zdań. W takich sytuacjach warto zachować spokój i cierpliwość, ułatwiając rozmówcy nawiązanie prawidłowego kontaktu. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie zacisznego miejsca, które zminimalizuje ilość dostępnych bodźców, zmniejszając niepokój i usprawniając porozumiewanie się. Należy także zaakceptować zaistniałą u bliskiej osoby dysfunkcję oraz starać się ją zrozumieć, dopasowując styl komunikacji do możliwości chorego z niedosłuchem. Dzięki budowie wzajemnego zaufania i porozumienia, łatwiej będzie nam namówić bliskiego człowieka do wizyty u specjalisty, który przedstawi najlepiej dopasowane aparaty słuchowe, polepszające jakość słyszenia. Zwiększą one poczucie pewności siebie oraz polepszą kompetencje komunikacyjne niedosłyszącej osoby sprawiając, że jej dolegliwość nie będzie zaburzała jakości życia oraz relacji z bliskimi.

Niedosłuch to problem dotyczący zarówno chorego, jak i najbliższych mu osób. Utrudnia on codzienne funkcjonowanie i sprawną komunikację, prowadząc do narastającej frustracji i wycofania. Umiejętnie dobrany aparat słuchowy oraz wsparcie ze strony bliskich sprawią, że osoba z niedosłuchem będzie mogła egzystować bez zakłóceń, ciesząc się pełnią życia pomimo schorzenia.