Słuch to jeden z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Jego funkcjonowanie jest prawidłowe wtedy, kiedy wszystkie elementy narządu słuchu działają poprawnie. Ludzki słuch starzeje się w taki sam sposób jak reszta organizmu człowieka – stopniowo. Jak wygląda proces starzenia się narządu ucha? Od którego roku życia starzeje się słuch? Co robić, aby nasz narząd słuchu był w jak najlepszym stanie bez względu na wiek?

Z czego składa się narząd słuchu?

Narząd słuchu to bardzo skomplikowana część organizmu człowieka. Składa się z trzech podstawowych części:

 • ucho zewnętrzne – małżowina uszna, przewód słuchowy zewnętrzny
 • ucho środkowe – jama bębenkowa,kosteczki słuchowe, trąbka słuchowa
 • ucho wewnętrzne – ślimak, przedsionek, kanały półkoliste

Podczas procesu starzenia się, zmiany są zauważalne w całym organizmie, również w uchu.

Jak wygląda proces starzenia się narządu słuchu?

Mózg i słuch człowieka, odbierają i filtrują dźwięki. Co to oznacza? W pewnym stopniu to my decydujemy, co w danej chwili chcemy usłyszeć. Efekt ten można zauważyć, znajdując się np. na weselu. Jest to miejsce szczególnie głośne, a konwersacja – utrudniona. Rozmowa w takim środowisku jest możliwa dzięki filtrowaniu docierających do uszu dźwięków. W ten sposób skupiamy się na rozmówcy, a nie na głośnej muzyce. Słuch działa w zakresie częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Maksymalne natężenie w jakim możemy usłyszeć dany odgłos wynosi 120 dB.

Całe zjawisko starzenia się narządu słuchu zachodzi podobnie jak w przypadku innych organów. Przyśpieszyć cały proces mogą różne choroby, nawet te zupełnie niezwiązane ze słuchem (np. cukrzyca, miażdżyca, a nawet otyłość). Proces starzenia się słuchu polega na tym, że wraz z wiekiem słyszymy dużo mniej dźwięków, z czasem zmienia nam się ich brzmienie aż ostatecznie przestają być słyszalne. Proces pogorszeni słuchu z przyczyn fizjologicznych u mężczyzn rozpoczyna się od 30 roku życia i powoli postępuje z biegiem kolejnych lat. W przypadku kobiet zjawisko fizjologicznej utraty słuchu rozpoczyna się między 40 a 50 rokiem życia. Starzenie się narządu słuchu prowadzi do głuchoty starczej, którą można podzielić na:

 • niedosłuch odbiorczy – powodują go zaburzenia w obrębie ucha wewnętrznego i nieprawidłowego przekształcania impulsów nerwowych w nerwie słuchowym
 • niedosłuch przewodzeniowy – jest spowodowany zaburzeniami w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego, ucho wewnętrzne działa prawidłowo
 • niedosłuch mieszany – jest połączeniem niedosłuchu odbiorczego i przewodzeniowego

Co wpływa negatywnie na narząd słuchu?

Na jakość słuchu wpływ mogą mieć różnorodne czynniki. Zmysł słuchu jest szczególnie narażony na uszkodzenia podczas regularnego przebywania w bardzo głośnym środowisku. Efekt starzenia się narządu, może być przyśpieszony, gdy pojawiające się choroby ucha wewnętrznego, zewnętrznego lub środkowego (np. zapalenia uszu i zatok) nie są leczone w odpowiedni sposób. Kolejnymi przyczynami utraty słuchu są:

 • chemioterapia,
 • choroby nerek,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • nadużywanie leków,
 • zły sposób czyszczenia uszu,
 • grypa,
 • niezbilansowana dieta,
 • mała ilość ruchu.

Gdzie udać się po pomoc?

Zgodnie z raportem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) do roku 2050 około 2,5 miliarda światowej populacji doświadczy problemów ze słuchem, wliczając w to dzieci, dorosłych i osoby w podeszłym wieku. Organizacja jasno stwierdza, że w większości przypadków można zapobiec temu zjawisku. Aby to zrobić, należy świadomie podchodzić do czynników, które negatywnie wpływają na słuch. Regularne wizyty u laryngologa i profilaktyczne badania słuchu mogą pomóc w szybkim wykryciu niedosłuchu. Na tym etapie nasuwa się także pytanie – co zrobić, jeżeli słuch już jest w złym stanie? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu protetyki słuchu.

W gabinecie protetyki słuchu otrzymamy specjalistyczną pomoc, która zapoczątkowana będzie wywiadem i badaniami. Specjaliści na miejscu wybiorą odpowiedni aparat słuchowy, którego zadaniem jest poprawa słyszenia podczas codziennego funkcjonowania i zapobieganie pogłębiania się niedosłuchu.

Podsumowując, proces starzenia się ucha to zjawisko długotrwałe, które można przyśpieszyć niewłaściwym podejściem do swojego zdrowia i samego narządu słuchu. Warto więc pamiętać o profilaktyce. Należy dbać o swój słuch wykonując systematycznie badania.