Niewykryta czy też niewłaściwie leczona cukrzyca wpływa destrukcyjnie na ludzki organizm, stopniowo go wyniszczając. Najczęstszym jej powikłaniem są schorzenia układu sercowo-naczyniowego, które mogą powodować udar i zawał. Często dochodzi też do neuropatii cukrzycowej, uszkodzenia nerek czy pogorszenia wzroku. Lekceważonym powikłaniem tej choroby jest natomiast upośledzenie słuchu. Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę z tego, że problem ze słuchem nie jest tylko wynikiem zaawansowanego wieku, a wahań cukru we krwi. Za pogorszenie się słuchu odpowiada przede wszystkim cukrzyca typu 2, czyli najczęściej występująca forma tej choroby cywilizacyjnej.

Rodzaje cukrzycy a problemy ze słuchem

Cukrzyca to choroba pojawiająca się pod dwoma postaciami. Cukrzyca typu 1 dotyka osób młodych w wieku poniżej 35 lat. Obejmuje ok. 10-15 procent wszystkich przypadków. Pojawia się nagle, dając takie objawy, jak:

  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • podwyższony poziom cukru na czczo we krwi.

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występująca forma tego schorzenia. Dotyczy od 85 do 90% wszystkich przypadków, a cierpią na nią zwłaszcza osoby powyżej 30-40 lat. Na początku jej rozwoju może nie dawać żadnych objawów. W późniejszym czasie występują: częste pragnienie, wielomocz, pogorszenie nastroju, a także pojawiają się infekcje grzybicze. Dosyć charakterystycznym objawem cukrzycy typu 2 jest również obniżenie wrażliwości na ból. U osób z tym schorzeniem mogą występować bezobjawowe zawały.

W cukrzycy typu 2 pojawia się też tak zwany zespół metaboliczny z wysokim ciśnieniem krwi, zwyrodnieniami naczyń krwionośnych i nadwagą. Jeśli chodzi o zwyrodnienia naczyń krwionośnych można wymienić mikroangiopatie cukrzycowe, dotykające naczyń, które są obecne także w uchu. Właśnie z tego względu u osób z cukrzycą typu 2 mogą pojawić się trudności ze słuchem.

Cukrzyca a problemy ze słuchem – fakty

Japońscy naukowcy głównie z Uniwersytetu Niigata opublikowali wyniki swoich badań w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Wnioski wyciągnięte z nich są takie, iż osoby borykające się z cukrzycą nawet dwukrotnie częściej obserwują u siebie problemy ze słuchem. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ok. 20 tysięcy osób. U prawie 7,4 tys. z nich zdiagnozowano ubytek słuchu. Warto podkreślić, że wiek ani też warunki pracy nie miały tutaj żadnego znaczenia. Aby to stwierdzić, wykorzystano tak zwaną audiometrię tonalną. Ocenia ona próg słyszenia, po czym określa rodzaj i stopień upośledzenia tego zmysłu.

Według naukowców badania oceniające stan słuchu powinny być wykonywane u osób młodych cierpiących na cukrzycę. Pozwala to na jak najszybsze przeciwdziałanie konsekwencjom zaburzeń słuchu. Mowa tutaj między innymi o pogorszeniu funkcji poznawczych, jak i depresji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dysfunkcje dotykające ten narząd niosą ze sobą dosyć poważne skutki i w dużym stopniu pogarszają jakość życia.

W jaki sposób cukrzyca upośledza słuch?

Winowajcami pogarszającego się słuchu w przebiegu tego schorzenia są wahania poziomu cukru we krwi. Wysokie stężenie glukozy we krwi doprowadza do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych obecnych w ślimak, czyli w uchu wewnętrznym. Zjawisko to skutkuje postępującym ubytkiem słychu. Komfort życia osoby cierpiącej na zaburzenia owego zmysłu stopniowo ulega pogorszeniu.

Zmniejsza się zdolność odbioru dźwięków z otoczenia, a ponadto pacjent zmaga się z szumami usznymi. Niekiedy zdarza się też, że dochodzi do trudności w rozumieniu mowy, zwłaszcza konwersując z większą ilością osób przebywających w grupie. Osoba z uszkodzonym słuchem nie jest w stanie zrozumieć wypowiedzi, a niestety głośne mówienie wcale nie pomaga, wręcz przeciwnie – utrudnia cały proces.

Jakie są objawy upośledzenia słuchu w przebiegu cukrzycy?

Słuch ulega stopniowemu pogorszeniu, przez co diabetycy mogą na samym początku nie zauważyć niepokojących symptomów. Specjaliści uważają, że niezwykle ważnym czynnikiem w postawieniu diagnozy i wykryciu trudności ze słuchem są bliscy osoby chorej. To właśnie oni w pierwszej kolejności zauważają ubytek słychu u drugiej osoby. Alarmujące objawy, na jakie warto zwracać uwagę, to przede wszystkim:

  • problemem z prowadzeniem rozmów w większej grupie (powyżej 2 osób),
  • częsta prośby o powtórzenie zdań czy wypowiadanych słów,
  • zwiększanie głośności telewizora czy radia do poziomu nieakceptowanego przez inne osoby z otoczenia,
  • problemy ze słyszeniem w hałaśliwych miejscach, takich jak galerie handlowe, restauracje, kawiarnie itp.,
  • odczucie, że inni mówią bardzo cicho oraz niewyraźnie,
  • unikanie rozmów czy też całkowite wycofanie się z nich, jak i z życia społecznego.

Jak dbać o słuch w cukrzycy?

Najważniejsze jest stałe monitorowanie zdrowia oraz regularne wizyty u lekarza. Leczeniem, jak i diagnozowaniem dysfunkcji związanych z narządem słuchu zajmuje się audiolog. Chcąc przeciwdziałać dalszej utracie słuchu, należy unikać czynników, które mogłyby zaszkodzić słuchowi. Chodzi zwłaszcza o głośne dźwięki.

W przypadku problemów ze słuchem lekarz może skierować swojego pacjenta do protetyka słuchu, który pomoże mu w doborze odpowiedniego aparatu. Nowoczesny aparat słuchowy połączony z odpowiednim leczeniem cukrzycy jest w stanie zapewnić pacjentowi wysoki komfort życia, radość z kontaktu z bliskimi, a także uchronić pacjenta przed izolacją społeczną.