dobór aparatu słuchowego - Strefa Słuchu Warszawa

Dobór aparatu słuchowego

Dobór aparatu słuchowego jest bardzo złożonym procesem, który bezpośrednio wpływa na końcowy efekt słyszenia, rozumienia mowy i komfort. Właściwa interpretacja badań słuchu i szczegółowy wywiad z pacjentem pozwalają wstępnie określić indywidualne potrzeby i grupę urządzeń które będą je spełniały. Specjalista tworzy indywidualny profil pacjenta określając sytuacje akustyczne, w których aparat słuchowy będzie najczęściej pracował. Bierze pod uwagę wielkość i rodzaj  rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez użytkownika. Poszukuje priorytetów które wskazuje pacjent, czy np. ma być to aparat zupełnie niewidoczny, czy może taki w którym można pływać.

Następnym ważnym procesem jest przymierzanie i wstępne ustawianie aparatów słuchowych.

Pacjent może porównać słyszenie w różnych aparatach słuchowych o różnych poziomach technologicznych. Protetyk wskazuje różnice pomiędzy proponowanymi rozwiązaniami, przedstawia sposób działania i przydatność poszczególnych systemów. Przy większości rozwiązań, element douszny – wkładkę uszną –  wykonuje się na kształt kanału słuchowego, a w przypadku aparatów wewnątrzusznych cały aparat wykonywany jest indywidualnie.

Dobór aparatu słuchowego – co dalej?

Kolejnym etapem jest precyzyjne dostrajanie aparatu słuchowego. Proces ten może trwać nawet kilka tygodni podczas kilku wizyt. W tym czasie specjalista zbiera uwagi o pracy aparatu słuchowego w różnych sytuacjach i koryguje działanie wielu parametrów.

Każdy z tych elementów w procesie doboru aparatu słuchowego jest tak samo istotny i każdy z nich wpływa tak samo na wynik  końcowy. Wybór tylko dobrego urządzenia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Zastosowanie odpowiedniej metody dopasowania aparatu słuchowego, wykonanie odpowiedniej wkładki w oparciu o akustykę kanału słuchowego, precyzyjna dalsza regulacja parametrów i wiele innych razem odpowiednio przeprowadzonych czynności może przynieść oczekiwany najlepszy rezultat zrozumienia mowy. Dlatego warto zaufać profesjonalistom.