Bernafon to szwajcarska firma zajmująca się obecnie produkcją i projektowaniem aparatów słuchowych. Za jej początek uznaje się rok 1946. Wcześniej istniała jako przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telefonów. Jednak po II wojnie światowej nastąpiła zmiana specjalizacji przedsiębiorstwa.

Pierwsze kroki

Były dwa główne powody zaangażowania się w produkcję aparatów słuchowych. Pierwszy to chęć rozszerzenia sprzedawanego asortymentu, drugi to – problemy ze słuchem prezesa firmy, Hansa Gfellera. Pierwszy model aparatu pomagającego w normalnym słyszeniu został skonstruowany przez jego syna. Urządzenie zasilane było przez dwie baterie w umieszczone w dwóch skórzanych pokrowcach. Stąd wzięła się również jego nazwa A1 2-Pack. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i zdobył dużą popularność wśród osób niedosłyszących. Dlatego firma zdecydowała się na dalsze inwestycje w tę branżę, aż aparaty słuchowe Bernafon stały się podstawą jej działalności.

Miniaturyzacja urządzeń

Wraz z rozwojem technologii baterie systematycznie się zmniejszały. W 1958 roku zaprezentowano G-series model, w którym wykorzystano tranzystor, a bateria aparatu mieściła się w kieszeni. Pięć lat później w 1963 roku na rynek trafił H-Series, czyli pierwszy aparat zauszny firmy. Na kolejną istotną innowację trzeba było poczekać ponad 20 lat. Był nią model Charisma wkładany całkowicie do ucha. Natomiast w 1988 firma wyprzedziła konkurencję i zaprezentowała PHOX – pierwszy na świecie aparat słuchowy, który można było zaprogramować cyfrowo.

Wejście w XXI wiek

Aparaty słuchowe Bernafon powstałe w latach dziewięćdziesiątych to Audioflex sterowany za pomocą pilota i Smile – pierwsze w pełni cyfrowe urządzenie tego producenta. Również XXI wiek oznaczał kontynuowanie polityki firmy i stawianie na ciągłe innowacje. Najważniejszym osiągnięciem szwajcarskich inżynierów był w tym okresie wprowadzony na rynek w 2002 roku Symbio. Był to pierwszy na świecie aparat słuchowy, który przetwarzał dźwięk za pomocą technologii ChannellFree ™  w sposób zbliżony do naturalnego słyszenia. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik może dużo łatwiej rozpoznawać różne dźwięki otoczenia, a przede wszystkim głosy poszczególnych osób. Rok 2007 to Brite, wielokrotnie nagradzany miniaturowy aparat słuchowy z zastosowaniem słuchawki wprowadzaniej do kanału słuchowego ( RITE). W roku 2012 pojawił się Chronos Nano, aparat z zaawansowanym systemem redukcji sprzężenia zwrotnego( Adaptive Feedback Canceller Plus).

W roku 2017 Zerena, pierwszy produkt do aparatów słuchowych iPhone® z technologią DECS ™

i w końcu w 2019 roku VIRON – pierwszy aparat słuchowy Bernafon z technologią True Enviroment Processing™. Aparat oferuje łączność 2.4GHz Bluetooth® Low Energy.Viron to aparat słuchowy „Made for  iPhone®”, umożliwiający bezpośrednią komunikację i sterowanie za pomocą iPhona®, iPada® lub iPoda®.