Dla osób niedosłyszących, mających problemy ze słuchem, aparat słuchowy to wybawienie. Mogą dzięki temu normalnie funkcjonować każdego dnia i bezpiecznie poruszać się po ulicach. Dla jeszcze większej wygody osób z tego typu niepełnosprawnościami producenci przygotowują nowości technologiczne, które zapewnią im komfort oraz ułatwienia w użytkowaniu. Takimi nowościami są aparaty słuchowe, które łączą się ze smartfonem albo telewizorem. Na czym polega taki zestaw urządzeń?

Jak działa aparat słuchowy w połączeniu ze smartfonem?

Aparat słuchowy łączy się ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth. W ten sposób aparat słuchowy zyskuje nowe funkcje – jest teraz także przenośnym, bezprzewodowym zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Dzięki mikrofonom wbudowanym w aparat słuchowy, możliwe jest prowadzenie rozmowy bez użycia telefonu. Nawet, jeżeli samrtfon znajduje się w innym pokoju, możliwe jest poprzez przyciśnięcie przycisku na aparacie słuchowym i odebrania połączenia. Istnieją też specjalne aplikacje na telefon, które pomagają osobom niedosłyszącym. Te aplikacje są obsługiwane przez smartfony z systemem operacyjnym Android oraz IOS. Korzystanie z aplikacji wymaga jedynie sparowania telefonu z konkretnym aparatem słuchowym.

Inteligentny dom

Niektóre firmy oferują niecodzienne, ale niezwykle przydatne funkcje swoich aparatów słuchowych. Na przykład możliwe jest ustawienie funkcji, która wraz z włączeniem aparatu, automatycznie włącza światło w mieszkaniu, a także wyłączenie świateł, kiedy aparat znajdzie się poza domem. To tylko niektóre funkcje, a pozostałe to: otrzymywanie powiadomień głosowych o wiadomości SMS, głosowe przypomnienia z kalendarza, powiadomienie o tym, że ktoś dzwoni do drzwi. Ciekawą i bardzo przydatną opcją jest automatyczna zmiana ustawień w momencie wyjścia do pracy – zazwyczaj wtedy trzeba być bardziej skupionym oraz słuchać uważniej.