Zapraszamy osoby z niedosłuchem oraz szumami usznymi do wzięcia udziału w projekcie naukowym polegającym na zastosowaniu technik terapii muzycznej w leczeniu szumów usznych oraz poprawie rozumienia mowy.
Terapia opiera się na comiesięcznych spotkaniach (gra na instrumencie, aktywne słuchanie, nauka nut) przez okres dwóch lat oraz na zadaniach słuchowych do samodzielnego wykonywania w domu.
Aby pacjent został zakwalifikowany do podjęcia terapii, konieczne jest stwierdzenie niedosłuchu o charakterze przewodzeniowym oraz szumów usznych utrzymujących się od co najmniej 2 lat. Zaproszenie jest skierowane zwłaszcza do osób po operacjach ucha środkowego (np. rekonstrukcja błony bębenkowej, odnowienie łańcucha kosteczek słuchowych, operacja otosklerozy, resekcja nowotworów ucha środkowego).
Udział w badaniu jest dobrowolny. Wcześniejsze wykształcenie muzyczne nie jest wymagane. Noszenie aparatu słuchowego nie jest przeciwskazaniem, podobnie jak przyjmowanie leków.
Terapia jest całkowicie bezpłatna. Jedynym kosztem jest ubezpieczenie OC + NWW na okres trwania terapii.
Zajęcia terapeutyczne odbywają się w „Strefie słuchu” przy al. „Solidarności” 53 w Warszawie.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt pod numerem telefonu: (00 48) 503 521 849

Październik 2024, konferencja ,,Heurystyki”, Miedzydziedzinowa Szkoła Doktorska, Uniwersytet Warszawski. Od lewej: prof. dr hab. Paweł Stępień, prof. dr hab. Piotr Dahlig, Joanna Surma, dr hab. Karol Samsel, dr Robert Bartoszewicz.
Osoba prowadząca terapię:
Joanna Surma, doktorantka Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, językoznawca oraz muzykolog, młody badacz. Uczestniczy w konferencjach polskich oraz międzynarodowych, ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych.
Przygotowanie merytoryczne:
Posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku „muzykologia” z oceną celującą, a także uprawnienia pedagogiczne.
Przygotowanie metodologiczne:
Uczestniczyła w zajęciach „Ethical challenges in humanities research” („Wyzwania etyczne w badaniach humanistycznych”) na Uniwersytecie Warszawskim, w Wiosennej Szkole Bioetyki 2025, zaś w ramach zajęć „Muzykoterapia” prowadzonych przez dr hab. Sylwię Makomaską prowadziła zajęcia w Fundacji „Jestem” dla osób z chorobami nowotworowymi.
Opiekunowie naukowi projektu:
dr hab. Sylwia Makomaska, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego
dr Robert Bartoszewicz, Klinika Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Warszawski Uniwersytet Medyczny