Co piąty człowiek powyżej 45 r.ż zaczyna mieć problemy ze słyszeniem, prawie jedna trzecia osób powyżej 65 r.ż ma kłopoty ze słyszeniem i zrozumieniem mowy, a liczba ta wzrasta do około połowy po 75 r.ż.

Utrata słuchu może siać spustoszenie w Twoim życiu społecznym, co może doprowadzić do unikania takich działań, jak chodzenie do restauracji, uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich. Ponadto niedawne badania przeprowadzone na Johns Hopkins University dowiodły, że seniorzy z ubytkiem słuchu są znacznie bardziej narażeni na rozwój demencji w miarę upływu czasu, niż osoby, które zachowują swój słuch. 

[1]

Co powoduje utratę słuchu?

Większych przypadków utraty słuchu u dorosłych wynika z uszkodzenia ucha wewnętrznego, gdzie maleńkie komórki słuchowe na skutek działania różnych czynników tracą zdolność drgań i nie generują impulsów do mózgu. Następstwem braku bodźcowania komórek mózgowych jest powolna utrata zdolności zrozumienia mowy. Gdy komórki słuchowe w uchu wewnętrznym są martwe, nie ma możliwości, aby je zregenerować.

Ale aparaty słuchowe oraz pozostałe urządzenia mogą znacznie poprawić zdolność rozróżniania mowy.

Aby nie dopuścić do utraty rozumienia mowy należy regularnie badać słuch a w przypadku stwierdzenia niedosłuchu nie zwlekać z założeniem aparatu słuchowego.

Nowoczesne aparaty słuchowe

dyskretne aparaty słuchoweW przeciwieństwie do starszych aparatów słuchowych, które wzmacniały wszystko (w tym także hałas), dzisiejsze aparaty cyfrowe posiadają funkcje, które skupiają się na rozmówcy wyciszając mniej istotne głosy i dźwięki. W efekcie słuchanie staje się łatwe i mniej męczące niż u osób dobrze słyszących. Wszędzie tam, gdzie jest hałas nowoczesne aparaty słuchowe pozwalają na zrozumienie mowy bez większego wysiłku.

Aparaty słuchowe są coraz mniejsze, coraz ładniejsze i bardziej estetyczne. Ultra dyskretne i wypełnione zaawansowanymi funkcjami. Są odporne na wilgoć i kurz dzięki czemu możemy je nosić przez wiele lat.

Powszechna staje się możliwość dyskretnej zmiany parametrów aparatów słuchowych za pomocą ulubionego Smartfona przy użyciu dedykowanych aplikacji kompatybilnych z systemami Android i iOS.

Ceny aparatów słuchowych

W zależności od rodzaju urządzenia ceny aparatu słuchowego wahają się w przedziałach:

  • od 1500 zł do 2500 zł – podstawowa grupa cyfrowych aparatów zausznych klasycznych
  • od 2500 zł do 4000 zł – zaawansowane technologicznie aparaty cyfrowe wewnątrzkanałowe, wewnątrzuszne oraz mini zauszne
  • od 4000 zł do 8000 zł – dyskretne, zaawansowane aparaty dla osób wymagających, aktywnych.

Aparaty słuchowe to dziś osobiste urządzenia specjalnie spersonalizowane tak, aby pomagać użytkownikowi w każdej sytuacji akustycznej. Eleganckie i łatwe w obsłudze. Stale monitorują otoczenie aby błyskawicznie reagować i dostarczać moc wrażeń słuchowych. Wszystko po to, aby nie tracić nic z życia.

Dopasowanie aparatu słuchowego

Nie ma dwóch takich samych osób i nie ma dwóch takich samych ustawień aparatu słuchowego. Ocena dźwięku jest subiektywna, dlatego tak ważna jest stała współpraca z doświadczonym protetykiem słuchu. Przy wizycie w gabinecie protetycznym warto zwrócić uwagę na staż pracy i wykształcenie protetyka. Jest to ważne, ponieważ ten protetyk najprawdopodobniej będzie świadczył swoje usługi po zakupie aparatu słuchowego przez co najmniej 5 lat.

Aparat trzeba wypróbować, szczególnie gdy jest to pierwszy zakup aparatu. Im lepszy aparat, tym większe możliwości dostrojenia go w sposób najbardziej perfekcyjny.

Aparat musi być na miarę potrzeb – więc szczerze należy rozmawiać z protetykiem aby otrzymać dopasowaną do niedosłuchu i stylu życia ofertę.

Bibliografia

1. Hearing Loss and Dementia Linked in Study