Nowoczesne aparaty słuchowe mają wiele funkcji, które służą zmaksymalizowaniu komfortu użytkowników.  Jedną z nich – bardzo ważną – jest redukcja hałasu. Na czym to polega?

Jak działa aparat słuchowy?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, na jakiej zasadzie działają aparaty słuchowe. Podstawowe elementy aparatu to mikrofon, słuchawka, procesor oraz bateria. Istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych, ale podstawowy schemat budowy pozostaje ten sam. Umieszczony w aparacie słuchowym mikrofon zbiera dźwięki z otoczenia, a następnie przekształca je w sygnał elektryczny, który trafia do procesora. Procesor wzmacnia sygnał i przekazuje go do słuchawki. Następnie wzmocniony sygnał trafia do ucha użytkownika i dalej, nerwową droga słuchową, aż do mózgu, gdzie jest analizowany i interpretowany. Im nowocześniejszy aparat, tym praca procesora jest sprawniejsza i liczba dostępnych funkcji się zwiększa. Wśród nich można wymienić chociażby bezpośrednią łączność aparatów z telefonem komórkowym, dzięki czemu użytkownik może słuchać muzyki i prowadzić rozmowę telefoniczną przez aparaty.

Redukcja hałasu

Gdyby każdy wzmacniany dźwięk był odbierany tak samo, jeśli chodzi o głośność, osoba korzystająca z aparatów słuchowych miałaby problem ze słyszeniem mowy w hałaśliwym otoczeniu, bo słowa byłyby zagłuszane przez szum samochodów, hałas kosiarki sąsiada i okrzyki bawiących się nieopodal dzieci. Również w cichym środowisku słyszenie wszystkich dźwięków, takich, jak odgłosy lodówki, tykanie zegara, szum włączonego laptopa nie pozwalałoby użytkownikowi się odprężyć. Mogłoby to powodować spory dyskomfort, jak działo się to w przypadku pierwszych urządzeń, obecnie uważanych już za przestarzałe, które można było jedynie ściszyć lub wyłączyć. Obecnie można ustawić inne wzmocnienie w aparatach dla dźwięków cichych, średnich i głośnych, tak aby zachować balans i komfort słyszenia. Dodatkowo pojawia się szereg możliwości dotyczących redukcji różnego rodzaju hałasów, od szmerów, przez szum wiatru i pogłos, aż po uciążliwy hałas maszyn i głośne, nagłe dźwięki.

Obecnie aparatem słuchowym można sterować z poziomu smartfona, gdzie do wyboru jest ustawienie głośności i możliwość przełączania pomiędzy różnymi trybami pracy. Oprócz podstawowego ustawienia aparatu protetyk słuchu może wgrać dodatkowe programy, które dedykowane są konkretnym sutuacjom akustycznym, np. mowa w hałasie czy telewizja. Każdy z tych trybów odpowiednio zmienia ustawienia procesora. Innowacyjne rozwiązania takie jak mikrofony kierunkowe i błyskawicznie działające algorytmy zapewniają perfekcyjne tłumienie hałasu w tle w aparatach słuchowych po to, by każdy, kto je nosi, mógł korzystać z dźwięków wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o aparaty słuchowe, na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Większość zapewnia idealną jakość dźwięku, który nie jest płaski, w dodatku aparaty są wygodne i niemalże niezauważalne. To świetna opcja dla osób mających problemy ze słuchem. Wybierając nowoczesny aparat słuchowy możesz cieszyć się bardzo dobrą jakością dźwięku, a co najważniejsze – komfortem słyszenia.