Wraz z chłodniejszą pogodą i liśćmi zmieniającymi kolor, jesień przynosi ze sobą także wiele nowych dźwięków. Jest to pora rozpoczęcia się nowego sezonu piłki nożnej, spacerów w parku, ogniska ze znajomymi czy zbierania jabłek w sadzie. Wszystkie te czynności niosą za sobą wiele dźwięków, które niekoniecznie mają odpowiedni wpływ na nasze uszy. Podpowiadamy zatem, jak należycie zadbać o słuch tej jesieni.

Piłka nożna to nie tylko emocje, ale także ogromny hałas

Jesienią rozpoczyna się nowy sezon piłki nożnej. Po letniej przerwie wracają upragnione emocje, kibicowanie i rywalizacja. Prawdziwi fani piłki nożnej, każdy mecz swojej ulubionej drużyny oglądają na żywo na stadionie, w barze wśród innych kibiców lub w domu ze znajomymi. Niezależnie od miejsca w którym oglądamy mecz, w każdej z tych sytuacji nasz słuch narażony jest na przenikliwe hałasy. Regularne kibicowanie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków ubocznych dla naszych uszu. Towarzysząc swojej ulubionej drużynie na stadionie, warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu, które uchronią przed zbyt dużą częstotliwością dźwięku. Jeśli oglądamy mecz w knajpce, wybierzmy miejsce, w którym hałas nie będzie aż tak uciążliwy, np. w tylnej części pomieszczenia. Natomiast w domu, wystarczy zwrócić uwagę znajomym na zbyt uciążliwe dla naszych uszu krzyki. Jeśli na co dzień korzystasz z aparatu słuchowego, wystarczy odpowiedni wybór programu lub regulacja głośności.

Dmuchawa do liści to niekoniecznie nasz sprzymierzeniec

Owszem, spadające liście z drzew, które mienią się w jesiennej kolorystyce, to niezwykle piękny i zachwycający widok dla naszych oczu. Jednak aby je usunąć z chodnika czy podwórka, musimy sięgnąć po środki, które mogą zaszkodzić naszym uszom. Mowa o dmuchawie do liści, która wydaje niezwykle głośne dźwięki. Dlatego też tak ważne jest, aby podczas użycia tego sprzętu, pamiętać o odpowiedniej ochronie słuchu, używając zatyczek do uszu, słuchawek lub w przypadku korzystania z aparatu słuchowego – wyjęcie go na czas sprzątania podwórka dmuchawą. Ze względu na szkodliwe dla naszego słuchu działanie dmuchawy, starajmy się unikać miejsc podczas jesiennych spacerów, gdzie akurat korzysta się z tego typu sprzętu.

Podczas jesiennych spacerów, ogniska ze znajomymi czy zbierania jabłek w sadzie, nie pozwól by wiatr przewiał twoje uszy i doprowadził do stanu zapalnego. Słuch to niezwykle ważny zmysł, o który należy odpowiednio dbać w okresie jesiennym.