Zauważasz u siebie ostatnio problemy ze zrozumieniem tego, co mówią do Ciebie Twoi bliscy? Głośność oglądanych przez ciebie filmów i programów znacznie przekracza normę? Te sytuacje mogą świadczyć o problemach ze słuchem. Jeśli tylko zauważysz u siebie obniżoną czujność narządu słuchu, wybierz się na badanie słuchu. Nie warto udawać, że nic się nie dzieje. Właściwie dobrany aparat słuchowy, pozwoli Ci na zachowanie dotychczasowego komfortu  życia. Zwlekanie z zakupem może prowadzić do przykrych konsekwencji wywołanych długotrwałym problemem ze słyszeniem.

1. Izolowanie się od bliskich i znajomych

Nieleczony niedosłuch znacząco zaburza kontakt ze światem i interakcje społeczne. Jeśli nie poinformujesz osób, z którymi się spotykasz o swoich problemach, może to prowadzić do wielu nieporozumień i frustracji. Niemożność uczestniczenia w pełni w trwającej rozmowie lub zabawie z czasem będzie prowadzić do ograniczenia kontaktów oraz wyjść i zamknięcia się w domu. Samotność spowodowana niedosłuchem może być bardzo poważnym problemem.

2. Pogorszone samopoczucie

Sama diagnoza może być szokująca i często prowadzi do obniżonego nastroju. Jeśli jednak szybko zasięgniesz pomocy i zdecydujesz się na aparat słuchowy, akceptacja rzeczywistości będzie dużo prostsza i szybko przekonasz się, że niedosłuch nie stanowi dużej przeszkody w codziennym funkcjonowaniu. Inaczej możesz zmagać się z zaprzeczeniem, gniewem i pogrążać się w czarnych myślach przez bardzo długi czas, co może odbić się na wielu aspektach Twojego życia.

3. Problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem

Wpływ pogorszonego słuchu na życie sięga także kwestii poznawczych. Brak poczucia bezpieczeństwa, wysiłek towarzyszący zrozumieniu wszystkich komunikatów oraz negatywne uczucia związane z całą sytuacją znacząco utrudniają koncentrację i mogą prowadzić do problemów z uczeniem się i zapamiętywaniem istotnych informacji.

4. Długotrwałe zmęczenie

Wykonywanie codziennych obowiązków i interakcje z ludźmi mogą być męczące nawet bez problemów zdrowotnych, ale gdy dochodzi do tego niedosłuch, wszystko wydaje się jeszcze bardziej stresujące i zużywa więcej energii. Rzeczy, które wcześniej nie sprawiały wysiłku, wymagają wzmożonej uwagi oraz czujności, dlatego nic dziwnego, że organizm szybciej się męczy, a dzień wydaje się nie mieć końca.

5. Możliwość rozwoju choroby neurodegeneracyjnej

Nieleczony niedosłuch może być czynnikiem prowadzącym do rozwoju demencji oraz choroby Alzheimera w podeszłym wieku. Izolacja, niepodejmowanie aktywności oraz długotrwale utrzymujący się obniżony nastrój wpływają na obszary w mózgu odpowiedzialne za funkcje poznawcze. Na szczęście szybka pomoc i zakup aparatu słuchowego mogą uchronić Cię przed tak poważnymi konsekwencjami.