Niedosłuch jest schorzeniem, które znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie oraz często obniża samoocenę. Rozwiązaniem dla wielu osób może być aparat słuchowy, który poprawi słuch i tym samym komfort życia. Najważniejsze, aby dobór odpowiedniego sprzętu odbywał się we współpracy z doświadczonym protetykiem słuchu.

Niewidoczny aparat słuchowy

Obecnie w branży jest dostępnych sporo nowoczesnych urządzeń, w tym modeli wewnątrzusznych, niemal niewidocznych dla otoczenia. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy chcieliby maksymalnie ukryć fakt, że korzystają z aparatu słuchowego. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak ubytek słuchu, szerokość przewodu słuchowego, tendencja do nadmiernego gromadzenia się woskowiny, nawracające stany zapalne w obrębie ucha zewnętrznego i kilka innych kwestii. Z wyżej wymienionych powodów, część pacjentów może usłyszeć, że powinni pozostać przy noszeniu aparatu zausznego. Na szczęście producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, proponując nowoczesne, stylowe urządzenia z opcją personalizacji. To doskonała wiadomość, szczególnie dla dzieci i młodzieży, a także wszystkich osób, które lubią podkreślać swój styl.

Jakie są opcje personalizacji aparatu słuchowego?

Już na etapie wyboru urządzenia wiele firm umożliwia dobór koloru i wzoru obudowy aparatu. W przypadku najmłodszych użytkowników ciekawym rozwiązaniem są także specjalne skórki i naklejki z motywem ulubionych bohaterów, które całkowicie odmieniają wygląd urządzenia. Z kolei dorośli mogą zdecydować się na elegancki i nowoczesny design, dzięki czemu aparat słuchowy przypomina bezprzewodową słuchawkę bluetooth. Producenci nie zapomnieli także o kobietach, proponując aparaty nawiązujące wyglądem do biżuterii ze złotymi czy srebrnymi detalami. Wybór kolorów, kształtów i styli jest ogromny.

Warto również wspomnieć o aparatach zausznych typu RIC (ze słuchawką w uchu), które są dużo mniejsze, niż klasyczne aparaty BTE. Za ich pomocą można protezować różne ubytki słuchu, a ich niewielki rozmiar i odmienna budowa zapewnia dyskrecję.

Jednak najważniejszym czynnikiem jest to, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat ubytków słuchu oraz aparatów słuchowych. Protezowanie niedosłuchu powinno być tak samo postrzegane jak noszenie okularów w przypadku wady wzroku. Różnicą jest tylko to, że korygujemy inny ze zmysłów. Osoby, u których zdiagnozowano problemy ze słuchem, nie powinny wstydzić się noszenia aparatu, dzięki któremu ich życie stanie się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Czasem, by zmienić nastawienie, wystarczy spersonalizować swoje urządzenie zgodnie z własnymi upodobaniami oraz postawić na nowoczesny model z licznymi udogodnieniami (m.in. opcją bezprzewodowego łączenia się z urządzeniami cyfrowymi).