Niedosłuch jest poważnym problemem, który utrudnia życie sporej części społeczeństwa, jednak rozwój technologii umożliwia skuteczne leczenie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które stosuje się w celu przywrócenia słuchu są nowoczesne aparaty słuchowe. Na rynku dostępna jest szeroka gama tych urządzeń, a producenci dążą do coraz większej poprawy ich funkcji. Obiecujące są również badania nad technologią AI.

Jakie rozwiązania mogą być w przyszłości dostępne dla osób z problemami słuchu?

Jednym z największych problemów osób borykających się z niedosłuchem są dźwięki słyszane w tle, które utrudniają zrozumienie rozmówcy. Badania nad rozwiązaniami AI koncentrują się więc głównie na tym celu, by skutecznie maskować dobiegające z otoczenia hałasy. Obiecującym rozwiązaniem mogą być również urządzenia, które mogłyby umożliwić czytanie z ust rozmówcy. Komputer mógłby samodzielnie przetwarzać ruch warg (np. w trakcie oglądania filmów, programów publicystycznych) i przekazywać treść komunikatów w czasie rzeczywistym w postaci napisów. Gdyby udało się z powodzeniem wprowadzić takie rozwiązanie, kolejnym krokiem mogłoby być zaimplementowanie takiego rozwiązania w specjalnych okularach, które umożliwiłyby analizowanie ruchu warg rozmówcy i przesyłanie przetworzonego komunikatu do naszego smartfona.

Niestety, wszelkie rozwiązania AI, które mogłyby pomóc osobom niedosłyszącym, wciąż pozostają w fazie testów. Na stan obecny odczytanie mowy z ruchu warg nie jest możliwe w czasie rzeczywistym, ponieważ sztuczna inteligencja potrzebuje czasu na przetworzenie wszystkich danych. Jednak czy kiedykolwiek będzie to wykonalne? Obecnie odpowiedź na to pytanie nie jest znana.

Pomimo pewnych ograniczeń nowoczesne aparaty słuchowe oferują swoim użytkownikom szereg możliwości. Coraz lepiej radzą sobie z maskowaniem hałasów tła, a w wielu przypadkach możliwe jest korzystanie z multimediów. Zanim zostaną opracowane nowe technologie podnoszące komfort życia osobom z niedosłuchem, należy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, czyli aparatów słuchowych.