Najnowszy raport WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ostrzega, że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie doświadczy jakiegoś stopnia ubytku słuchu. Oznacza to, że 1 na 4 osoby doświadczy problemów ze słyszeniem. Na co jeszcze zwracają uwagę specjaliści WHO?

Częste lekceważenie problemów ze słuchem

W wielu państwach ochrona uszu nadal nie jest połączona z krajowymi systemami opieki zdrowotnej, przez co wiele osób ma ograniczony dostęp do opieki i odpowiedniej edukacji. Często brakuje wiedzy na temat odpowiedniej profilaktyki, wczesnej identyfikacji i leczenia chorób uszu.

Główne przyczyny utraty słuchu

Jak wskazano w najnowszym raporcie WHO, utrata słuchu u dzieci często jest następstwem chorób, takich jak różyczka lub zapalenie opon mózgowych. Odpowiednie szczepienia oraz badania przesiewowe mogą pomóc znacznie zniwelować te przyczyny. U dorosłych natomiast ważne jest, aby dbać o profilaktykę – kontrolować hałas w otoczeniu i dbać o higienę ucha. W przypadku zdiagnozowania choroby, warto na jej wczesnym etapie zadbać o odpowiednią opiekę lekarską. Dobrze dobrany aparat słuchowy może spowolnić rozwój zaburzeń tego ważnego zmysłu.

Odpowiednia opieka dla osób z zaburzeniami słuchu

Niezwykle ważna jest wczesna interwencja, która pomoże choremu uniknąć nieodwracalnej utraty słuchu. W większości przypadków zadowalające rezultaty osiąga się, stosując leczenie medyczne i chirurgiczne. Nowoczesne aparaty słuchowe mogą być pomocą dla wielu osób, u których stwierdzono niedosłuch.

Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia dowodzi, że właśnie teraz jest czas na to, by zadbać o swój słuch. Nie warto lekceważyć nawet drobnych symptomów chorobowych. W sytuacji, gdy następuje utrata słuchu, z pomocą może przyjść nowoczesna medycyna. Aparaty słuchowe pozwalają na zachowanie dotychczasowego komfortu życia.

źródło: https://www.who.int/publications/i/item/world-report-on-hearing