Najnowszy raport WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) ostrzega, że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie doświadczy jakiegoś stopnia ubytku słuchu. Oznacza to, że 1 na 4 osoby doświadczy problemów ze słyszeniem. Na co jeszcze zwracają uwagę specjaliści WHO?
Częste lekceważenie problemów ze słuchem
W wielu państwach ochrona uszu nadal nie jest połączona z krajowymi systemami opieki zdrowotnej, przez co wiele osób ma ograniczony dostęp do opieki i odpowiedniej edukacji. Często brakuje wiedzy na temat odpowiedniej profilaktyki, wczesnej identyfikacji i leczenia chorób uszu.
Główne przyczyny utraty słuchu
Jak wskazano w najnowszym raporcie WHO, utrata słuchu u dzieci często jest następstwem chorób, takich jak różyczka lub zapalenie opon mózgowych. Odpowiednie szczepienia oraz badania przesiewowe mogą pomóc znacznie zniwelować te przyczyny. U dorosłych natomiast ważne jest, aby dbać o profilaktykę – kontrolować hałas w otoczeniu i dbać o higienę ucha. W przypadku zdiagnozowania choroby, warto na jej wczesnym etapie zadbać o odpowiednią opiekę lekarską. Dobrze dobrany aparat słuchowy może spowolnić rozwój zaburzeń tego ważnego zmysłu.
Odpowiednia opieka dla osób z zaburzeniami słuchu
Niezwykle ważna jest wczesna interwencja, która pomoże choremu uniknąć nieodwracalnej utraty słuchu. W większości przypadków zadowalające rezultaty osiąga się, stosując leczenie medyczne i chirurgiczne. Nowoczesne aparaty słuchowe mogą być pomocą dla wielu osób, u których stwierdzono niedosłuch.
Nowy raport Światowej Organizacji Zdrowia dowodzi, że właśnie teraz jest czas na to, by zadbać o swój słuch. Nie warto lekceważyć nawet drobnych symptomów chorobowych. W sytuacji, gdy następuje utrata słuchu, z pomocą może przyjść nowoczesna medycyna. Aparaty słuchowe pozwalają na zachowanie dotychczasowego komfortu życia.
źródło: https://www.who.int/publications/i/item/world-report-on-hearing

Współzałożycielka Strefy Słuchu – posiada 25 lat doświadczenia w protetyce słuchu, absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. (absolwentka pierwszego rocznika studiów audioprotetyki w Polsce). Należy do Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu. Jej kwalifikacje – potwierdzają liczne certyfikaty. Posiada doświadczenie w pracy z osobami starszymi, młodzieżą i dziećmi. Ukończyła szkolenia w terapii szumów usznych metodą TRT (tinnitus retraining therapy).