Jeszcze niedawno osobom niedosłyszącym trudno było uprawiać jakikolwiek sport. Nieprzystosowane aparaty słuchowe nie wytrzymywały silniejszych wstrząsów, kontaktu z wilgocią czy pracy w trudniejszych warunkach. Rozwój nowoczesnych technologii pozwala jednak przezwyciężyć tego typu trudności. Odpowiednio zmodernizowane aparaty słuchowe umożliwiają podejmowanie różnego rodzaju aktywności fizycznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeżeli szukasz aparatu, który będzie odpowiedni do uprawiania sportu, warto zwrócić uwagę na miniaturowe, kompaktowe modele. Niewielki rozmiar znacząco wpływa na wygodę użytkowania w trakcie uprawiania sportów, niweluje nasz dyskomfort i pozwala oddać się ulubionej aktywności. Warto wyposażyć się w specjalne klipsy przytrzymujące aparat, które w momencie jego wypadnięcia z ucha, zabezpieczą urządzenie przed upadkiem na ziemię i ryzykiem zniszczenia. Gdy aparat słuchowy będzie narażony na wilgoć albo jeśli planujemy uprawianie sportów wodnych, powinniśmy rozejrzeć się za modelem wodoodpornym. Wielu producentów oferuje całkowicie wodoszczelne aparaty słuchowe, które nie ulegną uszkodzeniu po kontakcie z wodą. Jeśli nosisz aparat słuchowy i regularnie trenujesz, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji aparatu –  aktywność fizyczna powoduje pocenie się, dlatego istotne jest systematyczne czyszczenie aparatu, by nie dopuścić do rozwoju bakterii na jego powierzchni.

Jaki model będzie odpowiedni przy uprawianiu sportu?

Na rynku istnieje obecnie całkiem spory wybór aparatów słuchowych dla osób aktywnie uprawiających sport. Wiele aparatów to aparaty wodoszczelne. Na uwagę zasługują również wewnątrzkanałowe aparaty słuchowe. Są całkowicie schowane w kanale słuchowym dzięki czemu nie są narażone na czynniki zewnętrzne. Taki aparat również nie wypadnie z ucha nawet przy intensywnym treningu.

Osoby noszące aparaty słuchowe, decydując się na uprawianie sportu, powinny przestrzegać zaleceń producenta co do eksploatacji aparatu słuchowego. Rozważne korzystanie z urządzenia sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu bez ryzyka uszkodzenia aparatu.