Phonak – Audéo™ B-Direct™, szykuje się przełom w dziedzinie aparatów słuchowych

Już niebawem czeka nas premiera przełomowego rozwiązania w dziedzinie bezprzewodowego i bezpośredniego strumieniowania dźwięku z aparatów słuchowych do telefonu – Phonak Audéo™ B-Direct.

Już oficjalnie firma Phonak na świecie ujawniła informacje o nowym przełomowym produkcie Phonak Audéo B-Direct.

Będzie to pierwszy aparat słuchowy z bezpośrednim strumieniowaniem (w obu kierunkach), dedykowany telefonom z systemem Android i iOS. Warto podkreślić, że niestety do tej pory tego typu rozwiązania były wyłącznie dedykowane produktom firmy Apple inc.

W Europie większość użytkowników telefonów komórkowych korzysta z tych opartych o system Android. Udział produktów iPhone w rynku telefonów komórkowych na świecie, firma Phonak szacuje na poziome 18%. Rozwiązanie Audéo B-Direct, więc umożliwi już większości osobom  z niedosłuchem posiadającym telefon komórkowy na bezpośrednie strumieniowanie odbieranych rozmów telefonicznych, co najważniejsze bez użycia dodatkowych akcesoriów (streamerów).

Pierwsze aparaty słuchowe ze strumieniowaniem do telefonów także z systemem Android.

Do tej pory dla wielu z naszych pacjentów niezrozumiałe było, że tylko iPhone umożliwia bezpośrednie strumieniowanie rozmowy telefonicznej do aparatu słuchowego (bezpośrednie – bez dodatkowych akcesoriów). Problem nie tkwił w tym, że nikt nie chciał napisać oprogramowania na Androida, albo że mamy odczynienia tu z pewnego rodzaju zmową producentów (aparaty słuchowe „Made for iPhone”).

Problem ma w dużym stopniu podłoże techniczne – transmisja standardowym Bluetooth® odbywa się na częstotliwości 2,4 GHz i niestety już  sama w sobie transmisja jest dosyć wymagająca energetycznie – zwłaszcza, że poza słuchawką, także mikrofon aparatu słuchowego będzie wykorzystywany w rozmowie telefonicznej (transmisja dwukierunkowa). Bateria w aparacie słuchowym musi być mała i już od dawna stosuje się te o najwyższej gęstości energii, więc trzeba było iść raczej w kierunku energooszczędności Bluetooth®.

Firma Apple inc., jako jedna z  pierwszych dostrzegła ten problem i zaczęła pracować nad ulepszeniem komunikacji Bluetooth® – tak powstał Bluetooth For Low Energy (BLE).  Dzięki temu to właśnie Apple inc. obecnie  posiada w tej dziedzinie kilkanaście patentów i tylko on wyposaża swoje telefony w swój specjalny układ Bluetooth®. Jeśli chodzi o telefony z Androidem to według naszej wiedzy najnowszy dostępny dla wszystkich producentów telefonów standard Bluetooth® 5.0 (także wydajny energetycznie nie koniecznie zgodny z BLE) może przynieść w dziedzinie aparatów słuchowych dużo zmian.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie na aparaty słuchowe wspierające Bluetooth® 5.0, gdyż jest on nie rozpowszechniony (obecnie tylko dwa telefony: Samsung Galaxy S8 i HTC U11 wykorzystują nowy typ Bluetooth® 5.0).

Audéo™ B – Direct™

Audéo B – Direct to jedno z pierwszych rozwiązań pozwalających zupełnie swobodnie rozmawiać osobie niedosłyszącej przez telefon, bez dodatkowych akcesoriów, gdyż jego mowa odbierana jest przez mikrofony wbudowane w aparat słuchowy. Niestety większość obecnie dostępnych konkurencyjnych rozwiązań bezpośredniego strumieniowania wymaga od rozmówcy trzymania telefonu w ręku i mówienia do mikrofonu wbudowanego w telefon. W przypadku Audéo B – Direct firma Phonak do rozmów, bardzo trafnie, wykorzystała istniejące już w każdym aparacie słuchowym mikrofony.

Ponadto dzwonek telefonu słychać w słuchawce aparatu słuchowego (co dla osoby niedosłyszącej jest nie bez znaczenia). Audéo B-Direct to rozwiązanie nie wymagające telefonu w ręku przy odbiorze rozmowy telefonicznej. Do odbierania rozmów jest odpowiedni przycisk na aparacie słuchowym, a telefon może być nawet w kieszeni albo w pobliży np., na stole.

Także nie do pominięcia jest inna zaleta aparatów słuchowych Audéo B-Direct, mają one umożliwiać słuchanie muzyki lub oglądanie TV z dźwiękiem odbieranym przez aparaty słuchowe. Obecnie większość smart TV ma wbudowany Bluetooth® i współpracują one m.in. z słuchawkami bezprzewodowymi. Firma Phonak będzie miała w ofercie specjalne akcesorium dedykowane do tego celu: „TV Connector”,  ma on wydłużyć zasięg bezprzewodowej komunikacji z TV do 15 m  i umożliwić obiór dźwięku wielu posiadaczom aparatów Audéo B-Direct równocześnie.


Aparat ma być dostępny w trzech poziomach technologicznych.

Firma Phonak w pewien sposób rozwiązała problemy zużycia energii Bluetooth® i  Audéo B-Direct nie wymaga najnowszego, jeszcze nielicznie wykorzystywanego Bluetooth® 5.0.  Phonak ma swój własny chip do komunikacji – SWORD™ i tu pewnie kryją się wszystkie szczegóły techniczne tego nowego rozwiązania.  Na stronie Phonakpro.com można wyczytać, że Audéo B-Direct od telefonu Android nie wymaga niczego szczególnego – a mianowicie Bluetooth® 4.2 jak i  także niższe wersje. Każdy posiadacz już przeciętnego telefonu komórkowego będzie mógł skorzystać z łączności bezpośredniej z aparatem słuchowym.

Z zagranicznych informacji prasowych wiadomo, że nowe aparaty słuchowe Phonak Audéo B-Direct mają być niebawem dostępne w sprzedaży. Prawdopodobnie w Polsce jeszcze troszkę poczekamy (brak jeszcze oficjalnych informacji o produkcie od Phonak Polska).

Naprawdę warto z cierpliwością poczekać, bo z dotychczasowych  informacji wynika, że  będzie to wreszcie  w 100% praktyczne rozwiązanie problemów podczas rozmów telefonicznych dla osób niedosłyszących.

Tekst stanowi materiał informacyjny

Źródła:

https://www.phonak.com/com/en/about-us/direct-connectivity.html

https://www.phonakpro.com/com/en/about-phonak/technologies/direct-connectivity.html

http://hearinghealthmatters.org/hearingnewswatch/2017/phonak-audeo-b-direct-hearing-aid-android-iphone/

http://www.businessinsider.com/bluetooth-audio-future-update-low-energy-2016-10

https://www.reddit.com/r/Android/comments/661xci/hearing_aids_on_android/