Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wiele składników pożywienia ma bowiem swoje własne, naturalne, prozdrowotne działanie, a wprowadzenie ich do codziennego jadłospisu umożliwia odstawienie dziesiątek suplementów w kolorowych kapsułkach. Analogicznie zatem, deficyt danej substancji bądź składnika, niedostarczanego wraz z jedzeniem lub przy pomocy suplementacji, powoduje mniej bądź bardziej odczuwalny uszczerbek na zdrowiu.
Podobnie jest w przypadku słuchu. Prezentujemy więc 4 błędy w diecie, które wpływają na pogorszenie się słuchu.
- Jadłospis pełen węglowodanów o wysokim IG – wysoka glikemia posiłkowa może mieć negatywny wpływ na słuch, co zostało potwierdzone przez badaczy i naukowców z Australii. Z ich badania wynikło bowiem, że osoby przyzwyczajone do codziennego spożywania słodyczy i słodzonych napojów są bardziej narażone na wszelkie ubytki słuchu. Decyzja o rezygnacji z nadmiaru słodkości nie tylko pozwoli na osiągnięcie i utrzymanie niższej wagi ciała, lecz także pozytywnie wpłynie na narząd słuchu.
- Niska podaż kwasów tłuszczowych – niejednokrotnie potwierdzono już prozdrowotne działanie, wciąż zbyt rzadko spożywanych przez Polaków, kwasów tłuszczowych. Do listy licznych korzyści z ich przyswajania z powodzeniem można dopisać pozytywny wpływ na słuch. Amerykańscy specjaliści udowodnili bowiem, że jedząc tłuste ryby morskie dwa razy w tygodniu można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem w podeszłym wieku.
- Deficyt witaminy B12 i kwasu foliowego – stałe niedobory tych dwóch substancji mogą skutkować pogorszeniem się słuchu w podeszłym wieku. Badania przeprowadzone w Holandii i Ameryce potwierdzają, że deficyt obu składników jest bezpośrednio związany z podwyższonym ryzykiem wystąpienia ubytku słuchu.
- Niedobór witaminy D – witamina D nazywana jest również witaminą życia, ponieważ pozytywnie wpływa na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Dodatkowo znajduje się również w tłustych rybach, nic zatem dziwnego, że ona także ma pozytywny wpływ na słuch. Jej suplementacja jest szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym, kiedy poziom ekspozycji na promienie słoneczne znacznie spada.
Chęć zadbania o słuch to kolejny powód do planowania zdrowego, pełnowartościowego i bogatego w dobroczynne składniki naturalne jadłospisu. Sposób, w jaki się odżywiamy ma znaczenie – warto pomyśleć o tym jeszcze przed przysłowiową „szkodą”.