Słuch to jeden z naszych najważniejszych zmysłów, którego kondycja wpływa na szereg aspektów, m.in. na prowadzenie pojazdów. Wiele osób cierpiących na niedosłuch zastanawia się, czy może bezpiecznie podróżować samochodem, nie stanowiąc jednocześnie zagrożenia w ruchu drogowym. W dzisiejszym artykule omówimy ten temat nieco szerzej.

Niedosłuch a prowadzenie pojazdu

Niedosłuch to schorzenie, które w większości przypadków nie pojawia się z dnia na dzień. Szereg symptomów zaczyna objawiać się powoli, a pierwszym, który powinien skłaniać do wykonania pogłębionych badań, jest utrata zdolności słyszenia selektywnego. Osoby dotknięte taką dolegliwością mają problem przede wszystkim z prawidłową identyfikacją konkretnego dźwięku w gwarnym otoczeniu. Oczywiście przekłada się to na istotne komplikacje podczas prowadzenia auta, ponieważ kierowca będzie mieć problem z usłyszeniem ważnego sygnału – np. klaksonu innego auta, pociągu czy tramwaju. Co ważne, osoba dotknięta niedosłuchem musi wyjątkowo skupiać się na zrozumieniu swojego rozmówcy (czyli np. pasażera). Poświęcając zbyt wiele uwagi na nasłuchiwanie drugiej osoby, kierowca może być rozkojarzony i powodować poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Z tego powodu dla osób niedosłyszących, które chcą pozostać aktywne w ruchu drogowym, rekomendowanym rozwiązaniem problemu są nowoczesne aparaty słuchowe.

Prawo jazdy dla niedosłyszących

Warunki otrzymania prawa jazdy regulowane są przez ustawę o kierujących pojazdami. Jednym z nich jest uzyskanie pozytywnego zaświadczenia lekarskiego, które potwierdza brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu w danej kategorii. Niedosłuch może być zatem poważną przeszkodą do uzyskania prawa jazdy. Dotyczy to zarówno osób, które starają się o wydanie dokumentu po raz pierwszy, jak i tych, które zobowiązane zostały do wykonania ponownych badań lekarskich. Warto bowiem pamiętać, że zaświadczenie lekarskie nie jest wydawane bezterminowo. Najczęściej Starosta wydaje prawo jazdy na 15 lat lub na okres, który wynika bezpośrednio z orzeczenia lekarskiego. Oznacza to, że osoba, u której niedosłuch rozwinął się w trakcie 15 lat od wydania prawa jazdy, może stracić swoje uprawnienia, jeśli nie podejmie odpowiedniego leczenia. Nowoczesne aparaty słuchowe są w tym przypadku najbardziej rekomendowane i wpisują się w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa (Dz. U. 2016 poz. 702). Funkcjonują jako korekta słuchu lub wspomaganie komunikacji. Jeśli zatem okaże się, że Twój niedosłuch stanie się przeszkodą do odnowienia badań lekarskich, inwestycja w aparat słuchowy będzie niezbędna.

Nowoczesne aparaty słuchowe – rozwiązanie problemów kierowców

Próbując rozwiązać problem z niedosłuchem, najlepiej w pierwszej kolejności udać się po poradę do specjalisty. Po wykonaniu stosownych badań zostaną zaproponowane kolejne kroki w celu przywrócenia zdolności słyszenia. Najczęściej lekarze specjaliści polecają nowoczesne aparaty słuchowe, które nie tylko poprawiają zdolność słyszenia i rozumienia mowy, ale również skutecznie chronią słuch i zatrzymują dalszy rozwój schorzenia. Dzięki indywidualnym rozwiązaniom, ich użytkowanie jest bardzo komfortowe i z czasem praktycznie niezauważalne. Urządzenia są dodatkowo wyposażone w specjalny moduł kierunkowy, dzięki czemu możliwe jest szybkie zlokalizowanie źródła dźwięku (np. nadjeżdżającego samochodu lub klaksonu). Posiadają także innowacyjne mikrofony (przedni i tylny), które wzajemnie się uzupełniają i umożliwiają doskonałą identyfikację dźwięków tak naprawdę w każdych okolicznościach. Zaawansowana technologia tłumi również szumy, co pozwala na jeszcze dokładniejsze rozpoznawanie dźwięków i szybkie reagowanie na drodze.

Osoba dotknięta niedosłuchem, która chce czuć się bezpiecznie podczas kierowania pojazdem i jednocześnie nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, powinna czym prędzej poznać szerokie możliwości, jakie dają nowoczesne aparaty słuchowe.

Warto pamiętać, że na drodze jest miejsce dla wszystkich kierowców, którzy stosują się do obowiązujących przepisów i prowadzą pojazd z rozwagą. Nieleczony i zbagatelizowany niedosłuch może znacząco obniżyć percepcję (chociażby odgłos hamowania czy nadjeżdżającego pojazdu), a nowoczesne aparaty słuchowe skutecznie rozwiązują ten problem.