Niewykryta lub źle leczona cukrzyca podstępnie i wielowymiarowo wpływa na organizm. Do najczęstszych jej powikłań należą choroby układu sercowo-naczyniowego, które mogą prowadzić do zawału i udaru, a także uszkodzenie nerek, neuropatia cukrzycowa, zaburzenia wzroku i inne. Bagatelizowanym, a często wręcz pomijanym skutkiem cukrzycy jest upośledzenie słuchu. Niedosłuch zrzuca się na karb wieku i pracy w niekorzystnych warunkach, a tymczasem często jego przyczyną bywają właśnie wahania cukru we krwi. Co ważne, problem ten dotyczy nie tylko osób w podeszłym wieku, ale również tych całkiem młodych. Protetyk słuchu może zdiagnozować problem i pomóc w wyborze odpowiedniego aparatu. Jednak dbając o profilaktykę, możemy sprawić, że problem w ogóle się nie pojawi.

W jaki sposób cukrzyca uszkadza słuch?

Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi uszkadza niewielkie naczynia krwionośne znajdujące się w ślimaku wewnątrz ucha. Powoduje to postępujący ubytek słuchu, który stopniowo obniża komfort życia osoby chorej. Przeprowadzona przez japońskich naukowców gruntowna analiza badań dotyczących cukrzycy wykazała, że 7,4 tysiąca diabetyków spośród 20 tysięcy miało zdiagnozowany niedosłuch. Stwierdzono również, że u cukrzyków ubytek słuchu występuje ponad dwa razy częściej niż u osób zdrowych. Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Problem jest więc poważny i może mieć ogromny wpływ na jakość codziennego funkcjonowania.

Zadbaj o profilaktykę i uchroń się przed niedosłuchem

Okresowe badania słuchu to ważny element profilaktyki zdrowotnej i warto, aby stały się zwyczajem każdego człowieka. Osoby chorujące na cukrzycę powinny je wpisać do swojego kalendarza i wykonywać co roku. Audiometrię tonalną, która ocenia próg słyszenia może wykonać protetyk słuchu lub audiofonolog. Nie należy unikać tego badania, zwłaszcza jeśli obserwujemy u siebie jakiekolwiek symptomy pogorszenia słuchu. Z każdym kolejnym rokiem ubytek ten może być większy i coraz trudniejszy do zatrzymania. Pamiętajmy też, że dobrze kontrolowana cukrzyca może nas uchronić przed niedosłuchem i wynikającymi z niego niedogodnościami, które mogą być naprawdę poważne. Jedno jest pewne: cukrzyca nie musi wpływać na jakość słyszenia. Kluczem do sukcesu jest jej prawidłowe leczenie, a także regularne badania, które wykrywają nawet niewielki stopień niedosłuchu.