W 2006 roku firma Oticon wprowadziła na rynek innowacyjny aparat słuchowy Delta. Był to pierwszy mały zauszny aparat typu RITE (reciver in the ear), ze słuchawką w uchu, który na tle innych aparatów słuchowych wcale go nie przypominał. Był ładny, dyskretny i komfortowy z uwagi na zastosowanie „otwartego dopasowania” przez co ucho nie jest zatkane klasyczną wkładką. Można powiedzieć, że Delta odniosła sukces stając się niejako prekursorem obecnych rozwiązań typu RITE.

Teraz, po latach mamy następny przełomowy produkt firmy Oticon – aparat Opn™ (OpenSound Navigator), który z uwagi na szereg nowoczesnych rozwiązań może być kolejnym aparatem słuchowym, wyznaczającym kierunki w audioprotetyce na kolejne lata.

W gabinetach Strefy Słuchu już dostępne są najnowsze aparaty słuchowe Oticon Opn™, a wszyscy nasi protetycy słuchu przeszli specjalistyczne szkolenia z dopasowania Opn™.

Opn™ występuje jako mały aparat zauszny RITE. Mimo niewielkich gabarytów ma bardzo szeroki zakres dopasowania. Zastosowanie znajduje w większości niedosłuchów począwszy od lekkiego wysokoczęstotliwościowego, aż do głębokiej utraty słuchu. Jest to możliwe dzięki słuchawkom o różnej mocy stosowanych do różnych poziomów ubytku słuchu. Aparaty wyglądają jeszcze ładniej niż poprzednie modele typu miniRite i dostępne są w ośmiu atrakcyjnych kolorach.

kolory Oticon Opn

Kolory aparatów słuchowych Oticon Opn

Zasilane są baterią 312 co z uwagi na wykorzystywanie transmisji bezprzewodowej jest udanym kompromisem.

Sercem Opn™ jest nowa platforma Velox™. Dane dotyczące szybkości i rozdzielczości mogą przyprawić o zawrót głowy. Jedenastordzeniowy procesor wykonujący 1,2 mld operacji na sekundę, 24 bitowy przetwornik sygnału A/D dla każdego mikrofonu, analiza sygnału ponad 100 razy na sekundę, 64 kanały częstotliwości.

Największą zmianą koncepcji słyszenia w złożonym i dynamicznym środowisku jest odejście od konwencjonalnej techniki przełączania pomiędzy stałymi trybami kierunkowości. Tradycyjna technologia kierunkowa miała na celu zlokalizowanie i wzmocnienie źródła mowy o największym natężeniu. Gdy miało to miejsce w hałasie, tryb kierunkowości był maksymalnie zawężony, co praktycznie uniemożliwiało usłyszenie głosu o mniejszym poziomie z przeciwnej strony. W sytuacji np. uroczystej kolacji rodzinnej przy dużym stole, gdzie docierają głosy rozmówców z różnych stron w tym samym czasie, słyszenie i zrozumienie mowy było bardzo trudne.

W przypadku aparatów słuchowych Oticon Opn™ jest inaczej. System OpenSound Navigator umożliwia słyszenie wielu rozmówców w dynamicznym środowisku. System z początku z ogromną prędkością skanuje otoczenie akustyczne 360 stopni wokół, aby rozpoznać hałas i oddzielić go od mowy. W następnej kolejności redukuje poziom głośnego hałasu dochodzącego z różnych kierunków, uwzględniając ochronę i zachowanie mowy. Między poszczególnymi słowami jest w stanie tłumić pozostałe hałasy otoczenia.

Ponadto inne zastosowane systemy poprawią słyszenie cichej mowy, zdolność do lokalizacji źródła dźwięku, poprawią komfort słyszenia, redukują szum wiatru. Producent podaje, że zrozumienie mowy w Opn™ może być większe o 30% w stosunku do najbardziej zaawansowanego produktu Oticon Alta2 Pro zbudowanego na platformie poprzedniej generacji.

Drugim filarem jeśli chodzi o innowacyjność aparatów słuchowych z Opn™ jest komunikacja bezprzewodowa TwinLink™. Do jej obsługi wykorzystywane są 3 rdzenie procesora Velox™. Zastosowano dwa specjalne sygnały radiowe, aby sprostać różnym potrzebom w zakresie komunikacji.

Aparaty oczywiście łączą się między sobą, ponadto odbierają sygnały z zewnętrznych urządzeń bez konieczności użycia dodatkowego elementu jakim był Streamer w poprzedniej generacji aparatów słuchowych Oticon. Stereofoniczna technologia niskiej energii Bluetooth -BLE 2,4 GHz łączy aparaty słuchowe Opn™ bezpośrednio ze smartfonami i innymi urządzeniami cyfrowymi zapewniając znakomity odbiór dźwięku. Obecnie dotyczy to tylko produktów firmy Apple: iPhone, iPod, iPad, dla których również przewidziano aplikację za pomocą której można regulować głośność, zmieniać programy i ustawienia. Z pomocą aplikacji można skorzystać z funkcji „znajdź mój aparat słuchowy” lub otrzymać powiadomienie o słabej baterii.

Dla połączenia z pozostałymi urządzeniami możemy wykorzystać wspomnianego Streamera.

Z innych akcesoriów nowy Adapter TV 3.0 umożliwi nam połączenie bezpośrednie telewizora z aparatami słuchowymi Opn™.

Jeśli bezprzewodowość to także Internet. Po raz pierwszy na świecie aparat słuchowy może połączyć się z siecią IFTTT (If This Then That) i współpracować z urządzeniami, których używamy na co dzień. Powiadomienie o otrzymaniu wiadomości e-mail, informowanie o tym, że ktoś dzwoni do drzwi, włączenie, wyłączenie systemu alarmowego, powiadomienie SMS o słabej baterii i nieskończenie wiele innych możliwości. Takie dowolne konfiguracje będą mogli przeprowadzić użytkownicy, którzy będą korzystać z innych dowolnych urządzeń połączonych w sieci IFTTT.

Aparaty słuchowe Oticon Opn™ występują w trzech segmentach cenowych, w wersjach Opn1, Opn2 i Opn3.

Aparaty słuchowe danego segmentu cenowego różnią się stopniem działania głównych systemów i możliwością ich konfiguracji. W zależności od segmentu cenowego zmienia się również pasmo przenoszenia i ilość kanałów przetwarzania.

Natomiast nawet najtańsza i najbardziej uboga wersja 3 posiada wszystkie wcześniej opisane możliwości i przetwarza sygnał w rozdzielczości 48 kanałów, co może konkurować z najwyższymi modelami innych producentów.

Aparaty słuchowe Oticon Opn™ są już dostępne w gabinetach Strefy Słuchu. Odpowiedzi na wszystkie pytania udzielą nasi przeszkoleni specjaliści. Zapraszamy na testy, sami jesteśmy ciekawi Państwa opinii.