Każdy mieszkaniec dużego miasta bez zastanowienia stwierdzi, że hałas faktycznie towarzyszy mu na co dzień, a co gorsze, że zdążył się już do niego przyzwyczaić. Praca w głośnych open space’ach, tłum w kawiarniach, restauracjach, wzmożony ruch na drogach, ciągłe remonty, budowy, muzyka i telewizja, a w nocy syreny karetek, śpiewy kibiców i awantury sąsiadów.
ochrona słuchu przed hałasem

Czy istnieje jeszcze ktoś, kto wypoczywa w zupełnej ciszy? Wszystkie te czynniki sprawiają, że mamy do czynienia z brakiem realnej możliwości regeneracji słuchu, co z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jak zatem radzić sobie z hałasem i czy jest to w ogóle możliwe?

Prezentujemy 7 skutecznych sposobów na walkę z niemożliwym do wytrzymania harmidrem.

  1. Odetnij się od zbyt dużego gwaru – hałas w biurach, a tym bardziej w popularnych open space’ach, i innych miejscach pracy często wpływa na obniżenie efektywności wykonywania zadań. Potwierdzają to szczególnie osoby działające w trybie zadaniowym, których czas pracy zależny jest od ukończenia danego projektu. Jeśli pracodawca zezwala na noszenie słuchawek podczas pracy, warto wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt, niedopuszczający nadmiaru dźwięku. Po jego założeniu choć przez chwilę będziesz mógł się cieszyć ciszą lub delikatną, relaksującą muzyką, cicho grającą gdzieś w tle, oczywiście nie ingerującą w skupianie się na obowiązkach.
  2. Pomyśl o zakupie spersonalizowanych ochronników słuchu – polecamy produkowane dla jak najbardziej indywidualnych potrzeb, wygodne oraz lekkie ochronniki słuchu, które dzięki wykorzystaniu pięciu różnych elementów tłumienia ze stali nierdzewnej, skutecznie wygłuszą niemal każdy uciążliwy hałas. Ich zamówienie i odpowiednie dopasowanie możliwe jest w naszym gabinecie.
  3. Nie oszczędzaj na oknach – odpowiednie wyciszenie mieszkania i domu to podstawa, szczególnie w miastach, gdzie zgiełk ulic często staje się nie do wytrzymania.
  4. Ogranicz słuchanie muzyki – zbyt częste, a przede wszystkim zbyt głośne słuchanie muzyki może mieć fatalne w skutkach konsekwencje, szczególnie jeśli wciąż podnosisz poziom głośności w odtwarzaczu. Podróżowanie komunikacją miejską może faktycznie wymagać pewnego odcięcia się, jednak warto czasem zrezygnować z całkowitego zagłuszenia okolicznych dźwięków. Postaraj się zatem od czasu do czasu skupić uwagę na przemykających za oknem autobusu lub tramwaju krajobrazach bądź pozwól sobie na krótkie przymknięcie oczu w metrze, unikając tym samym sięgania po muzykę.
  5. Przycisz telewizornie przyzwyczajaj się do głośnego oglądania telewizji. Staraj się regularnie zmniejszać głośność, co stopniowo odzwyczai Twoje uszy od ryczących efektów dźwiękowych.
  6. Zaopatrz się w zatyczki do uszu – to dobre rozwiązanie dla osób, którym hałas przeszkadza szczególnie w nocy. Używanie ich w ciągu dnia pozwoli na odprężenie się w zupełnej ciszy.
  7. Skup się na jednym – podczas czytania książki lub nauki nie włączaj dodatkowo telewizora lub radia. Pozwól sobie na lepsze odprężenie i dokładniejsze skupienie.